Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2009 Yılı Haber Arşivi 36. Ölüm Yıldönümünde İsmet İnönü Mudanya'da Farklı Anıldı.

36. Ölüm Yıldönümünde İsmet İnönü Mudanya'da Farklı Anıldı.

E-posta Yazdır PDF

ADD Mudanya Şube Başkanı Sebahattin AtamerTürkiye Cumhuriyeti’nin 2’nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, ölümünün 36’ncı yılında Mudanya Mütareke Müze Evi Meydanında bulunan İsmet İnönü heykeli önünde törenle anıldı. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Mudanya Şubesi tarafından orgazine edilen törende bir konuşma yapan ADD Mudanya Başkanı Sebahattin Atamer İmet İnönünü'nün hayatından kesitler anlattı.Memlekete yaptığı hizmetleri hatırlattı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 2’nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, ölümünün 36’ncı yılında Mudanya Mütareke Müze Evi Meydanında bulunan İsmet İnönü heykeli önünde törenle anıldı. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Mudanya Şubesi tarafından orgazine edilen törende bir konuşma yapan ADD Mudanya Başkanı Sebahattin Atamer İmet İnönünü'nün hayatından kesitler anlattı.Memlekete yaptığı hizmetleri hatırlattı.

 

Atamer İnönü'nin devlet adamlığındaki ayrıcalığını Lozan anlaşması görüşmelerinde ortaya koyduğunu belirterek " O değilmiydiki Lozan anlaşması görüşmeleri bir ara kesintiye uğradığı zaman gazetecilerin sorusuna verdiği yanıtta (NE OLACAK ESARET ALTINA GİRMEYİ KABUL ETMEDİK) diyen O günkü devlet adamlığı anlayışı o dönem uluslararası platformlarda saygı gören onurlu Türkiye Cumhuriyeti.

 

Sebahattin Atamer'in Konuşmasının Tamamı Tıkla Dinle

İsmet İnönü ölümünün 36ncı Yıldönümünde Mudanyada anıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

         Tıkla Fotoğrafı Büyüt

Günümüz Türkiye'sinde ulusal bilinçten yoksun ulus devlet anlayışını okyanus ötesinde arayan bir siyasi iktidarın elinde, korku imparatorluğu yaratılarak halk sindirilmiş, 79 yıllık Cumhuriyetin kazanımları haraç mezat emperyal devletlere ve yandaşlarına "babalar gibi" satılmış, ekonomi yönetimi ABD-IMF ve AB birliğinin güdümünde ekonomik ve siyasal politikalara yönlendirilmiş, ülkemiz aydınları, yazarları, akademisyenleri, askerleri neidüğü belirsiz ergenekon safsatasıyla ceza evlerine tıkılmış, kendilerinin dahi bilmediği dışarıdan kaynaklı "demokratik açılım" adı altında "Ulus Devlet" yok edilmek istenmekte  ve kısacası kendi işçisine memuruna biber gazı sıkan bu zihniyet Habur'dan gelen bebek katillerini davul zurna ile karşılanmasına izin vermektedir." dedi. 
ADD Mudanya Başkanı Sebahattin Atamer İsmet İnönüyü saygı şükran ve minnetle anarak o günkü devlet adamlığının kazanımlarını anlatarak günümüz Türkiyesi hakkındaki düşüncelerini anlatmaya devam ederek " İnsanlar farklı düşüncelerini ifade edemedikleri zaman, kararların oluşumuna nasıl katılabilirler?


İşte bu nedenle "konuşma" ve "basın yayın" özgürlükleri düşünce özgürlüğünün bir parçası olarak demokrasinin vazgeçilmez unsuru  sayılmışlardır.Kanunsuzlukları örtbas etmek, sanal gündemler yaratılarak kamuoyunun dikkatini başka yerlere çekmek için yandaş medya yaratılmaktadır. Bunun adı saygıdeğer katılımcılar hepinizin bildiği gibi örtülü faşizmdir" dedi.


Yapılanların amaçının, dine dayalı bir devlet kurmak olduğunu iddia eden Atamer "Kendi ütopyalarını ülkemizde uygulamak isteyenler  el ele, kol kola girerek ulus egemenliğine dayanan, kayıtsız şartsız bağımsız Türkiye Devletine karşı  savaş açmış durumdadırlar. Tabi bu zihniyet Atatürk'e ve Atatürkçü Düşünce'ye Türkiye Cumhuriyeti devletine düşmanlıklarından başka bir şey değildir." dedi.


Atamer konuşmasının sonuç bölümünde "Ama şunu unutmasınlar! Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar tarihin tekerleği geriye döndürülemez.Daha önceden tanınmış olan demokratik haklardan kısıtlamalar hiçbir topluma huzur sağlamamıştır, sağlayamazda. Böyle bir anlayış ve tutumdan en çok yararlananlar toplumu maceralara çekmek isteyen yıkıcı odaklar, olur ki bunun sonuda kocaman bir hüsrandır. Bu duygularla büyük devlet adamı, büyük asker, Mudanya ve Lozan antlaşmalarının mimarı, aksiyon ve fikir adamı ebedi istirahatgahında rahat uyu. Türk Milleti seni asla unutmayacaktır. Ruhun şad olsun. Ölümünün 36. yılında onu saygı, sevgi özlemle anıyor aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz." dedi.

İsmet İnönü

 

 

İsmet İnönü KİMDİR ? Tıkla

Son Güncelleme ( Pazar, 03 Ocak 2010 22:17 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU