Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Tarım Fuarları

E-posta Yazdır PDF

iLYAS ÇAYLIGüzel Ülkemizin nüfus diliminde köyde yaşayanların oranı % 37 'dir. Bu yüzdesel orandaki pay, dünya genelindeki ülkeler ile mukayese edildiğinde oldukça yüksektir.

Bu üretim içerisinde fiilen çalışanların tamamını oluşturmamaktadır. Üretici olan insanlarımızın ürettikleri ürün çeşitliliğindeki bilinçli olmak özelliği de oldukça düşüktür. Bilinçli tarım uygulamalarında, oldukça az insanımız var hem de oldukça az. Bu söylemimi, uzun yıllar farklı üretim yapan bölgelere giderek, yaptığım araştırmalarıma dayanarak tecrübi olarak savunuyorum.

Bir işi bilerek, sebeplere dayanarak, doğru yapan bir insan hem kendine hem de ülkesine fayda verir. Lakin kopya yaparak, ya da dededen kalma yöntemler'de kültür haricindeki çalışmalarda zarar verir. Hem kendine hem de ülkesine.

Telekomünikasyonda ve bilişim çalışmalarında başdöndürücü peş peşe devrim niteliğinde çalışmalar var. Elbette tarım ve onun işkollarında devrim niteliğinde çalışmalar yok ama yenilikler var. Bu yenilikler de zaman zaman Yılın farklı aralıklarında, farklı bölgelerdeki  şehir ve ilçelerinde tarım ihtisas fuarlarında sergilenmektedir. Stand  katılımcıları  burada kendilerini ve işlerindeki yenilikleri  geliştirdiklerini vizyonlarlar. Fuar ziyaretçileri de bunlardan azami faydalanmak isterler.

Ülkemizdeki Aralık ayının ilk haftasında Antalyada tarım fuarı düzenlenmektedir. 2 gün İzmir'den Antalya'ya giderek çok çevremiz olan firmalar ile bilgi alışverişinde bulunduk. Growtech 20 Uluslararası Sera,Tarım ekipmanları, Çiçekçilik ve teknolojileri Fuarı, Antalya Expo Center da düzenlenerek yurt içi ve yurt dışınadan gelen ziyaretçilere açılmıştı.

Müthiş bir kalabalık sabah 10 dan akşam 19 a kadar,  4 gün boyunca sürmüştü. Ülkemizin diğer tarım fuarlarından farklı olarak  emsallerine  göre,  birçoklarından  öne çıkmıştı Antalya tarım fuarı. Tıpkı Turizm farklılığında olduğu gibi. Birçokları 7-8 sene önce organizasyon işinden anlamadığımızdan bahsedip uluslararası organizasyonları bize vermez kendinizi geliştirin mesajı vererek hep aynı ülkelere organizasyonları vererek o ülkelere maddi anlamda iyilikler ! yaparlardı.

Tabii ki o  organizasyonları yapmak için iyi beyinlere ve iyi organizatörlere ihtiyaç vardı. Sonrası geçtiğimiz süreç içerisinde Türk insanının olağanüstü atak yaparak Şu an dünyada en iyi ve sistemli organizasyonlarımızdan söz ediliyor. Kılpayı Expo'yu  İzmir'den başka yere kaptırmıştık o kadar üst düzeyde kulis  yaptığımız halde.


Fuarlar ülkemizde çoğalmalı ki rekabet gücü arttırılsın. Fuarlar  kişilerin ve kurumların kendine güvenenlerin, ben de varım ve buradayım diyenlerin  ispatı, Ürün kalitesi iyileştirmesi,Standartlara uygun ürün üretimi yapan girişimcelerin er meydanıdır. Panayır hali görünen fuarların da daha ciddi anlamda ihtisas fuar adını sadece isim de değil öz de gerçekleştirmeleri kalkınma için bizim sahip çıktığımız temennimizdir.


Tarım camiası birçok fraksiyonlardan oluşmakta olup halen bir bütünlüğün sağlanamadığını düşünüyorum.Ya da her bir fraksiyon bir bütünü teşkil edecek ayrılıklarda görünüyor.Hami (koruyucu,sığınak) olan yarı sivil toplum kuruluşu olan Ziraat Odaları üreticileri ne kadar kolluyorlar.

Eğitim ve yeni bilgileri nasıl ulaştırıyorlar.Tarım Bakanlığına bağlı kuruluşlar personelini  geliştirip üreticiye nedense ulaştıramayıp,Ziraat Fakültelerindeki yeni tezleri  üreticiye aktaramıyorlar. Üretici de herşeyi ama herşeyi ayağına hizmet anlayışına sarılıyorlar. Fuarlarda ise üretici kendi imkanları ile oraya gidip kimseden fayda yok  düşüncesi ile   kendini  bilinçli tarıma sokmak istiyor.İşte Antalya daki fuarda bu insanları gördüm.Araştıran,Soran,Yaptığım işi ne kadar doğru yapıyorum diye kendini sorgulayan,Kullandığı tarımsal girdilerin envanterini çıkaran,Konvensiyonel Tarım,Organik Tarım, Alternatif tarımı merak eden,üreticiler oradaydı. Ağırlıklı olarak Hollanda, Asya, Ortadoğu ülkelerinden gelen yabancılar da oradaydılar.

Üründen fikir değil,Fikirden ürün üretimi olmazsa olmazımız olacaktır.İnsanlarımız İnnovasyon(yenilik) peşinde olmalılar.Unutmayalım ki tarımda da çok büyük yenilikler var. Günümüzde herşey evrensel'dir.Bilgi bu kadar insana yakın olmamıştı.İster evindeki saksıda bitki yetiştirsin.İster ise büyük arazilerde bitki yetiştirsin, Üretimde bilinçli yetiştiricilik  herkes için  çok önemli.

İlyas ÇAYLI

Yazarın Önceki Yazıları:

Zeytin Meyvelerindeki Buruşma ve Kuruma

Hayata Enfes Bir Bakış

KÖPRÜ

 

Son Güncelleme ( Salı, 21 Aralık 2010 11:44 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU