Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2010 Yılı Haber Arşivi Tahir Paşa Konağı Göz Önünde Çürüyor.Müdahale Eden Yok.

Tahir Paşa Konağı Göz Önünde Çürüyor.Müdahale Eden Yok.

E-posta Yazdır PDF

Tarihi Tahirpaşa Konağından Bir GörünümBugüne kadar birçok kez film platosu olarak kullanılan 17.yüzyılın en görkemli binası bugün sadece tek şey bekliyor ilgi. Mudanya Selvilik Caddesi, Köşk sokakta yükselen ve görenlerin merak ettikleri, heyecan duydukları ilçenin en eski ve tarihi binası olarak bilinen yapısı bu gün ziyaretçiden yoksun, var olmakla olmamak arasında bocalayıp duruyor.

Tahir paşa konağı adıyla tanınan ve içinde irili ufaklı 18 oda ve üç büyük salondan oluşan 17.yüzyıl mimarisine dayalı konak, bir dönümlük bir alana ve iki kat üzerine haremlik selamlık olarak inşa edilmiş. Konak 800 metrekarelik kullanım alanına sahip.

TAHİR PAŞA'NIN TORUNU AGAH BURSALI

Bu tarihi binayı yaptıran Tahir Paşanın torunu hayırsever işadamı Agah Bursalı. Kültür Bakanlığında da Tahir paşanın kimliği hakkında her hangi bir belgenin olmadığı belirtilsede Tahirpaşanın torununu Mudanyalılar yakından tanıyor.

Kültür Bakanlığı tarafından 1986 yılında kamulaştırılan ve bakanlıkça ilçeye gönderilen bir heyetin incelemelerinden sonra Alay inşaat tarafından yine bu tarih içinde aslına sadık kalınarak restore edilen bu görkemli bina için Kültür Bakanlığının o yıllarda 500 milyon lira harcama yaptığı belirtiliyor. Bu tarihi konakta bu güne kadar birçok tarihi film çekilmiş, özellikle TRT bu binayı film platosu olarak birkaç kez kullanmıştı.

1986 YILINDA RESTORE EDİLDİ BUGÜN İLGİSİZLİKTEN ÇÜRÜYOR:

Tarihi Tahirpaşa Konağından Bir GörünümTahir paşa konağı Kültür Bakanlığı tarafından onarımı ve restorasyonu yapılmış ve bu restorasyon çalışmaları sırasında binanın mutfak dolaplarından diğer gereksinimleri de yenilenmiş. Bunların dışında ise konağın bütün elektrik tesisatı da son derece modern bir şekilde yapılmış ve yangın tehlikesi azaltılmış, ayrıca konağa yapılan ilavede konağın kaloriferle ısıtılması sağlanması için kazan dairesi ve odalara petekler yerleştirilmiş. 17.asır mimarisinin en güzel örneklerinden biri sayılan bu tarihi konağın bütün köşe duvarları ve tavanları son derece güzel kabartma resim ve gravürlerle donatılmış. Bunlardan bir kısmı günümüze kadar aynen her türlü tehlikeye ve doğa şartlarına direnerek gelebilme başarısını göstermiş, dökülmüş olanlar ise ülkemizin değerli kalemtarları tarafından 1986 yılında yeniden aslına uygun olarak düzenlenmiş.

YAPIMDA MALTA TAŞI VE MAUN AĞAÇLAR KULLANILMIŞ:

Tahir Paşa konağının girişinde ki malta taşı döşeli holler aynen günümüze kadar bozulmadan gelebilmiş. Alt katta bulunan ve maun ağacından yapılmış 6–7 basamakla çıkılan bölüm yemek odası olarak ayrılmış ve görenlere heyecan veriyor ve nostaljiyi yaşatıyor. İki oda arasına yapılan bir bölümün ortasına yapılan 50 santimlik küçük dönerli küçük bir kapak sayesinde bir taraftan diğer tarafa yemekler ve diğer yiyecekler gönderiliyor böylece yiyecek alışverişi yapılırken kimse kimseyi görmüyormuş bugün bu küçük ayrıntı konakta halen korunuyor.

KABARTMA RESİM VE GRAVÜR İLE VİTRAY CAMLAR GÖRÜLMEYE DEĞER:

Tarihi Tahirpaşa Konağından Bir GörünümBinanın hemen hemen her köşesinde görülen kabartma gravürler 17.asrın o ihtişamlı güzelliğini sergiliyor. Konağın camları günümüze kadar bozulmadan gelebilen en canlı vitray örneklerini oluşturuyor, oldukça usta ellerden çıktığı ilk bakışta anlaşılan ve kısım kısım renkli vitraydan yapılmış camlar gerçekten görülmeye değer örneklerden.

KAPININ YAZILARI KAZILMIŞ CAMLARI KIRIK PERDELERİ YIRTIK:           

Konağın eski Türkçe yazılarla ve kabartma resimlerle süslenmiş olan kapısı ve ne yazık ki bu yazılar bugün kazılmış ve büyük oranda tahribata uğramış. Oda tavanlarının ve dolaplarının her birinin üzerinde kabartma resimler ve gravürler bulunuyor, binanın içini dolaşanların dudaklarını ısırdıkları 17.yüzyıl mimarisinin en büyük eserlerinden biri olarak gösterilen bu tarihi konak 400–450 yıldan bu yana bozulmadan günümüze kadar gelebilmiş. Restore edildiği tarih olan 1986 yılında yetkililer buranın, Kültür Bakanlığı personeline misafirhane ve toplantı salonu olarak hizmet vereceğini açıklamışlardı ama misafirhane olarak ta kullanılmayarak adeta kaderine terk edildi. Bugün bazı odalarının camları kırık ve kartonlarla kapatılmış, perdeleri yırtık ve bakımsızlıktan binanın ahşap olan çerçeveleri de çürümeye ve kırılmaya başlamış. Tahir Paşa konağına gösterilen bu ilgisizlik ilçe halkını adeta çılgına çeviriyor. İşte günümüzde, geçmiş tarihe verilen önem ortada… 

TAHİR PAŞANIN TORUNU HAYIRSEVER İŞADAMI AGAH BURSALI:

Tarihi Tahirpaşa Konağı iç süslemeler17.asırda, yaklaşık 400- 450 yıldan bugüne kadar ayakta durmayı başaran Tahir Paşa konağını gezip görmek isteyen yerli yabancı turistler kapının kapalı olması nedeni ile geri dönmek zorunda kalıyorlar. Ancak Bursa Müzeler Müdürlüğünden özel izin alınması halinde bu özlemlerine kavuşabilecekleri belirtiliyor.

MUDANYA TURİZMLE KALKINMAK İSTİYORSA ZİYARETE AÇIN:           

Hâlbuki ziyarete açılması halinde elde edilecek olan gelirle Tahir paşa konağının bütün eksiklerinin giderilebileceği ve gerekli olan onarımlarının rahatlıkla yapılabileceği de belirtiliyor. Mudanyalılar ve ilçeye gelen yerli yabancı turistler”filmcilere açılan tarihi konak kapılarının kendilerine de ziyaret için açılmasını istiyorlar.

Mudanya ilçesinin her platformda yetkililerin hem belediye başkanları hem de ilçe de görev yapan kaymakamların sıkça sarf ettikleri” Mudanya turizmle kalkınacak” sözlerinin boşta kalmaması için bu değerli yapının ziyarete açılmasının hem ilçe ekonomisi hem de Mudanya’nın turizmle tanıtılması yönünden büyük bir kazanç olacağı da belirtiliyor. İlçe halkı ve okullarda eğitim alan öğrencilerin merak ettikleri ancak gezip inceleme fırsatı bulamadıkları, sadece uzaktan dış görünümü ile yetinmek zorunda kaldıkları Tahir Paşa konağının restore edildikten sonra ziyarete açılmamasının nedenini yetkililer o dönemlerde eleman eksikliğinden kaynaklandığını belirtiyorlardı ancak aradan onca yıl geçmesine rağmen Kültür Bakanlığı, bu tarihi değeri gerçekten çok fazla olan Tahir paşa konağının halkla buluşmasını ve kucaklaşmasını sağlamak için daha ne bekliyor.

Bir personel burada görev yapıyor ancak yine de yeterli olmadığı gözleniyor.

 

BİNANIN GİRİŞ KATI KÜTÜPHANE OLARAK KULLANILIYOR:

Tarihi Tahirpaşa Konağı iç süslemelerBugün binanın giriş katı şehir merkezinde ki halk kütüphanesinin kapatılmasıyla kütüphaneye dönüştürüldü ve ikinci katlara çıkmanın kesinlikle mümkün olmadığı belirtilirken binlerce tarihi kitaptan kütüphaneye gelenler olabildiğince yararlanıyor.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALTEPEDEN DESTEK İSTENİYOR

Tarihi değerlere önem verdiği bilinen ve belediye başkanlığı yaptığı sürece Bursa bölgesinde yüzlerce, unutulmaya hafızalardan silinmeye yüz tutmuş tarihi eserlere el atarak ayağa kaldırıp bugün çeşitli amaçlar doğrultusunda hizmet verir duruma getirmiş olmasından destek alan Mudanyalılar ilçelerindeki bu tür değerlere de belediye başkanı Recep Altepe’nin el atmasını bekliyorlar. Büyükşehir belediye başkanı Altepe’nin sürekli olarak” Mudanya Bursanın denize açılan penceresidir. Bursa oksijenini bir Uludağ’dan bir de Mudanya’nın denizinden alıyor” sözlerini hatırlatan Mudanyalılar” mademki Mudanya bizler kadar sizler tarafından da önemseniyor, “lütfen gelin bu konuya da el atın. Bir tarihin çöküşüne, yok olmasına daha tanık olmayalım. Mudanya belediyesi ile elele vererek bu değerli yapıyı Mudanya’nın ekonomik turizmine kazandırın” 

Tarık ARSLAN/MUDANYA

Konu ile ilgili Önceki Haberlerimiz;

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun Çifte Standartları

Tahirpaşa Konağı Çürümeye Terkedildi.

Aktürk, “Sözümüzün arkasındayız”

 

Son Güncelleme ( Cuma, 23 Kasım 2012 03:08 )  

Yorumlar  

 
+2 #1 Umit 07-12-2010 09:11
Recep Bey,Bursa'da tarihi değerleri ortaya çıkarmakta epey bir başarılı oldu.Umursamaz görüntüsü ile mudanya belediyesi'nden bu konuda zaten bir çalışma beklemiyoruz.Belki Bursa Belediyesi konuya ilgi gösterir de mudanya'nın tarihi değerlerinden biri daha yok olmaktan kurtulur.
 
 
+6 #2 Ziyaretçi 08-12-2010 16:39
bir teklifim var. bu tarihi konak "belediye başkanı lojmanı" olarak tahsis edilsin. bakın o zaman nasıl onarılıyor. 18 oda, 3 salon toplam 800 metrekare. anca yeter zaten.malum sülale kalabalık :)
 
 
+3 #3 Ziyaretçi 09-12-2010 11:53
Sayın Tarık ARSLAN'ı yürekten kutluyorum.Bir tarihi yapıtı daha bu haberle kurtarabilisek, şirin Mudanya için çok büyük bir kazanç olur.
 

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU