Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2010 Yılı Haber Arşivi Kumyaka Köyü'ne Telekom Binası Niçin Yapıldı?

Kumyaka Köyü'ne Telekom Binası Niçin Yapıldı?

E-posta Yazdır PDF

Kumyaka nın çürümeye terkedilen Telekom BinasıBugünlerde Kumyaka köyü halkı oldukça tepkili nedeni de, yıllar önce kapatılarak adeta kaderine terk edilen Türk Telekom binasının işlevine son verilmesi.

1985 yılında düzenlenen görkemli bir törenle hizmete sokulurken Kumyakalılara büyük umutlar verilmiş ve hizmeti ayağınıza kadar getirdik denmişti.

Ülkemizin en ücra köşesinde bile kamu dairelerinin çoğu işler durumda iken Marmara’nın göbeğinde ve deniz kıyısında bulunan Zeytinbağına bağlı Kumyaka köyünde vatandaşlar tarafından bedelsiz olarak hibe edilen arsa üzerine 1985 yılında yapılarak hizmete giren Türk Telekom hizmet binası 5- 6 yıla yakın bir zamandır kapısına, ekonomik olmadığı gerekçesiyle kilit vurulmuş.

O yıldan bu yana köye gelen Postacılar, vatandaşlara gelen telefon ihbar kâğıtları ve mektup kredi kartı ve diğer değerli kâğıtları köy kahvesine toplu olarak bırakıp gidiyorlar bu da köyde büyük bir sıkıntı yaratıyor. İşlevine son verilen 3 katlı Türk Telekom binasının kapısında Türk Telekom tabelası halen duruyor sanki bir gün açılacakmış hissi veriyor. 

TELEKOM BİNAMIZIN İŞLERLİK KAZANMASINI İSTİYORUZ


Kumyakalı vatandaşlar adeta yaşanan bu olaya isyan ediyorlar. Yaz aylarında 5 binin üzerine çıkan köy nüfusu kış aylarında 1000 kişiye düşüyor. Vatandaşlar” Devlet her yere yatırım yapıyor. Ülkemizin en uzak ve en ücra köşesine bile devlet hizmet binalarını yaparak halkın hizmetine sunuyor ve halen kullanılıyor.

Ama Kumyakaya yapılan ve 1985 yılında açılışı gerçekleşen 3 katlı Telekom binamızın kapısına kilit vuruluyor nedeni de ekonomik olmaması gösteriliyor. Binanın üzerinde bina işlevini sürdürürken konulan telsiz tertibatı da adeta çürümeye terk edilmiş durumda. Kumyaka Marmara bölgemizin en güzel köşelerinden biridir. Bizlerin de PTT ile işlerimiz her zaman oluyor. Bizler Telekom binasının köyümüze yapılacağını duyduğumuzda havalara uçmuştuk,  yer sıkıntısı yaşandığı içinde tüm vatandaşlar bölgemize ait olan arsayı bedelsiz olarak devlete bağışlamıştık. Ama ne yazık ki bu gün PTT binamız adeta kaderine terkedilmiş durumda bulunuyor.

Tüm yetkililerin ve siyasilerimizin konu ile ilgilenmelerini istiyoruz, kimsenin ilgilendiği de yok bu çok acı bir olaydır. AB’ye girmeye çalıştığımız bu ortamda yaşanan bu utanç verici olay karşısında şaşırıp kaldık. Kış aylarında Mudanya ya gidip gelmek çok zor. Hastası olan var çocuğu olan var, işyeri olan var. Bizler Telekom binamızı geri istiyoruz, Türk Telekom bu kadar aciz midir? Yani bir memur verilemiyor mu? O zaman diğer bölgelerde ki binalarını da kapatsınlar, bakın Zeytinbağı belediyesi altında ki tek göz odalı Telekom binası eleman yok diye yıllar sonra kapatılmış ancak bugün özelleştirilerek yeniden işlerlik kazandırılmıştı, bizlerde öyle istiyoruz özelleştirilsin ve şube olarak ve bir eleman bile olsa çalışarak bizlere hizmet versin başka bir şey istemiyoruz.

Yıllar önce verilen hakkın geri alınmasına karşı çıkıyoruz. Hizmete sokulmayacaksa bırakın Kumyaka köyüne gelir amaçlı otel olarak hizmet vermesini sağlayalım” diyerek tepkilerini dile getiriyorlar.

      Tarık ARSLAN/MUDANYA

Son Güncelleme ( Pazartesi, 27 Aralık 2010 00:37 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU