Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2010 Yılı Haber Arşivi "Bizim Denizimiz" Projesi Basına Tanıtıldı.

"Bizim Denizimiz" Projesi Basına Tanıtıldı.

E-posta Yazdır PDF

Bizim Denizimiz projesi basına tanıtıldıMudanya Belediyesi, Ege Üniversitesi Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi, Çekirge Lions Kulübü ve Emine Örnek Eğitim Kurumları’nın iş birliğiyle hayata geçirilecek olan “Bizim Denizimiz” adlı Mudanya sahillerinde oluşturulmak istenen Yapay Resif Projesi tanıtım programı çeşitli kurumların yetkilileri ve çeşitli basın mensuplarını bilgilendirme toplantısı Mudanya Belediye Meclis salonunda yapıldı.

Başkan Aktürk, “Deniz, tarih ve yeşil alan yönünden zengin olan Mudanya’mızın rotasını turizme çevirdiğimizi belirtmek istiyorum. Bu yöndeki hizmetlerimiz, projelerimiz ve düşüncelerimiz, doğal yapıyı koruyarak hatta bozulan doğal dengeyi onararak Mudanya’ya artılar getirmektir. “Bizim Denizimiz” projesini desteklememizin sebebi budur. Türkiye’de Gümüldür, Burhaniye, Marmaris, Kuşadası ve Saroz Körfezi’nde hayata geçirilen uygulama, balık türlerinin korunmasına ve dalış turizminin gelişmesine olanak sağlamıştır.

Bu çalışmalarda eski tank, gemi veya tarihi simgelerin minyatürleri denize atılarak hem Yapay Resif alanları oluşturuluyor hem de dalış turizmine imkân sağlanıyor” dedi. Aktürk, “Ege Üniversitesi, Çekirge Lions Kulübü ve Mudanya Belediyesi iş birliğiyle gerçekleşecek olan bu proje maliyeti az, getirisi balık türlerini korumak yönünden çok olan bir projedir. Yasak avlanmanın ve kirliliğin denizimize ve canlılarına ne derece zarar verdiğini biliyoruz, bu proje ile denizimiz eski zenginliğine kavuşup aynı zamanda dalış turizmi de ilçemize kazandırılmış olacaktır” dedi.


Çekirge Lions Kulübü Proje Lideri Halil Akgül, “Bizim Denizimiz, adını verdiğimiz Yapay Resif’ler ya da yapay balık yuvaları oluşturma projesi ile gelişmiş ülkelerdeki ve ülkemizin başka yörelerindeki akıllı uygulamaların benzerini Mudanya Belediyesi, Ege Üniversitesi ve Lions Kulübü olarak programa aldık. Bilimsel ve çevreci kuruluşlar bu tip projeleri desteklemektedir ve sonuçları başarılıdır. Deniz dibine bırakılan Yapay Resif’ler etrafında kısa sürede ekolojik düzen kurulmakta, yüzeyleri yosunlaşıp algler ile kaplanmaktadır. İki senede konstrüksiyon içinde ve etrafında canlı hayat oluşmaktadır.

Bu uygulama ile küçük ölçekli balıkçılığın geliştirilmesi, turizm için sportif balıkçılık alanları oluşturulması, yasa dışı trol faaliyetlerine engel olmak, kabuklu üretimi, balık alanlarının korunması, kıyı kumsalının korunması, araştırma ve turizm amaçlıdır. Yapay Resif malzemeleri ağır hacimli, Kalamar, Ahtapot, böcek gibi canlıların içinde barınabileceği, deniz ortamında korozyona dayanıklı, yüzeyleri canlıların kolayca tutunabileceği yapıda olmalıdır. Mudanya’nın şehir içi kıyıları balıkçı olduğundan zemine kaya bırakılarak ön hazırlık yapılacaktır. Resifler sponsor kuruluşlarca karşılanması planlanmaktadır” dedi.

Akgül, “Ege Üniversitesi Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Mudanya Belediyesi arasında düzenlenen protokolle ilçe sahillerine bilimsel proje yapılmasına karar verildi. Üniversite ekibi Mudanya sahillerinde dalış yaparak su parametrelerini ölçüldü, deniz tabanı incelendi ve bölgenin balıkçılık yapısı tespit edildi. Proje dosyası Mayıs 2010’da tamamlanarak Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’na sunuldu ve Bakanlıktan gelecek cevapla 2011 Nisan ayında Yapay Resif çalışmalarına başlanacak” dedi.

TEMİZ DENİZ, BOL BALIKÇILIK

Proje Destekçisi Emine Örnek Eğitim Kurumları sahibesi Emine Örnek, “Bizim Denizimiz projesi bizim çok ilgimizi çekti, kurumumda çalışan öğretmenlerimden tek istediğim ses getirecek proje idi, çocuklarımızın katılabileceği, velilerimizin katkı sağlayabileceği, bir proje olup öğretmenlerim buna sahip çıkıp her biri 3 projeyle geldiler, ancak Fen Bilgisi öğretmenleri toplandıklarında dalma grubunda olan Ezgi Bayram öğretmen olup böyle bir projenin başlatılmış olduğunu, Ege’de uygulanmış Bursa’da bir girişim yapılmış maddi olanaksızlık nedeniyle askıda kalmış deyince ekibi bu işe çok sıcak bakıp neden olmasın deyip bizim görüşlerimiz alındı.

Müdür Yardımcım Gülşah Dikili’ye koordinatörlük görevi verip, sen kapı kapı dolaş kızım dedik, kendisinin olayı anlattığı her kurum olayı iyi karşılamış ve bize geri dönüşler çok olumlu olunca ben diyorum ki bu projeyi ateşleyen biz olduk. Ben destek olan bütün velilerime, kuruluşlara, şirketlere teşekkür ediyorum, el ele verdiğimizde halledemeyeceğimiz hiçbir şey yok, önce eğitim diyoruz ve temiz bir deniz, bol balıkçılık, çocuklarımızın daha çok balık yemesi için el ele verdik ben Mudanya Belediyesi’ne ve Çekirge Lions Kulübüne bu girişimlerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Son Güncelleme ( Pazar, 02 Ocak 2011 23:43 )  

Yorumlar  

 
+10 #1 Ziyaretçi 18-12-2010 17:44
kime ne hikaye anlatıyorsunuz? arıtma tesisi olmadan ne yapabilirsiniz? kimi zengin etme projesi bu ? bütün evsel atıklar arıtılmadan denize boşalıyor. bunun içinde çamaşır suları, tuz ruhu, deterjanlar, yiyecek artıkları, yanmış bitkisel hayvansal yağlar var. bunların hepsi denize akarken, hangi resifte hangi ahtapot yaşayacak. önce arıtma tesisini yaparsınız, atıklar kimyasal ve biyolojik olarak arıtılıp denize boşalır. ondan sonra sizin yapay resif yapmanıza gerek kalmadan doğa kendi kendini tamir etmeye başlar.koskoca ege üniveristesi bu kıyılarda arıtma tesisi olmadığını bilmiyor mu? arıtma tesisi olmadan ne yaparsanız yapın bu denizin normal bir ekosistem olamayacağını bilmiyor mu? bizim denizimiz projesiymiş, rotaları turizmmiş. kendi kendinizi kandırmaya devam edin. kendin çal kendin oyna.
 
 
+9 #2 Ziyaretçi 18-12-2010 19:33
evet sadece sizin ve sizin yandaşlarınızın denizi sahilde gezerken anlaşılıyor ne demek istediğim. rezalet deniz boyu
 

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU