Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

DEĞİŞİM

E-posta Yazdır PDF

İlyas Çaylıİnsanoğlu, dünyaya ilk gönderildiğinden beri bağlı olduğu sosyal yapılar gereği, karakteri buna göre şekillenmiştir.

Bu sosyal yapı, kişinin başka toplumlara karıştığında mevcut olan özellikleri de, o yeni sosyal yapıda değişime uğrar. Ya da, İnsanın kendi halini benimsediği ve ondan hoşnut olduğu bütünlük sağladığı doğal hasletleri de nerede olursa olsun değişim göstermez, O nerede olursa olsun, girdiği toplumlarda hercümerç olup erimez. Sağlam karakterlidir.

Uyum sağlama, karakter ile ilgili değildir. Bunu karıştırmamak lazım. Erkek ve Kadın’lardaki ortak yanlardan biridir bu dik duruş, bu tabiat.

Modern görünümlü şehirlerde   yaşayan insan şekil kaybediyor. Bu onun iç dünyasını da tetikliyor, Hatta farklı bir yapıya bürüyüveriyor. Günümüz şartlarında bunları yaşayabiliyoruz. Görünüm ile aşırı ilgilenerek yeni arayışlara girmek. Maddi imkanların sağladığı İhtiyaçsızlık, Kendisinden başkasını düşünememe egosu, Kural tanımamazlık, Refah seviyesinin yüksekliğinin gösterişi, İnançsızlık vs....

Gelir seviyesinin yükselmesi, İnsanların hayal ettikleri şeylerin olması gerekenler. Önceki senelerde bir Avrupaya veya Amerikaya gidip orada yaşasam diyenler ne kadar çoktu. Oysa şimdi insanlarımız, güzel ülkemizde her şey var ne gerek var oralara gitmeye diyorlar. Haklılar da, çok şükür her şeyimiz var. Yalnız bu hızlı değişim iyi olduğu kadar sıkıntılı yanları da ortaya çıkmaya başladı. Neredeyse kontrol edilemez boyutlara ulaşmaya başladı. Bu kişilerin kontrolunu kaybetmesi ile faydalı olan bu refahlı yükseliş zarara doğru gitmeye başladı.

İşte toplumları, milletleri, medeniyetleri altüst eden, parçalayıp yok eden bu refah seviyesidir. Her istediğini elde eden insan meydana getirdiği rehavet ile kendini salıyor, tembelliğe itiliyor. Çöküş kaçınılmaz olarak başlıyor. Tarih tekerrürden ibarettir. Örnekleri de oldukça çoktur. Kitaplardan Okuduğumuz kadarı ile bu söylem gereği birçok toplumlar yok olmuşlardır.

Bu tuzağa düşmememiz gerekmektedir .Aman dikkat! Bakınız, Avrupa ve Amerika örneklerinde olduğu gibi, Onlar yıllar önce, bu iyi yaşam seviyesine ulaştıklarında insan hasletlerini kaybetmişlerdi, boşluktaydılar. Sık depresyon (ruhi bunalım) yaşamaya başladılar. Gördüler ki insan, kendini toplumdan soyutlar ise yalnız kalıyor. O da ruh boyutlarını değiştiriyor. Bu çıkmazdan çıkmaya çalıştılar. Bana göre hâla da çıkma devam ediyor.

Bağlı olduğumuz şehirlerde yaşayan modern toplumuzda teşekkür etmek artık yok gibi. Selam vermek ona keza. Yardım etmek , yardımcı olmak aynen, Türk’ün karakterinde bunlar yok olmamıştır da....

Gavur diye adlandırdığımız insanlar bize eski hasletlerimizden olan örnekler sunuyorlar. Karşılığında muhakkak kendi dillerinde teşekkür ediyorlar karşılaştıklarında selam veya merhaba diyorlar. Birileri için ben buradayım yanındayım diyorlar. Araçlarını trafikte deli gibi sürüp yayalara sinkaflı el haraketleri yapmıyorlar. Oralara gidenler bilirler, İnanın yol kenarında karşıya geçmek için bekliyorsunuz . Araç gelip duruyor yaya ya izin veriyor. Korna çalmak yok. Araç geçişlerinde lütfen siz buyurun geçiş üstünlüğü karşı tarafa veriyor. Tabi ki insan hakları diye AB bize aba altından sopa gösteriyor.

Muhakkak ki yaşadığımız toplumumuzun genel durumu böyle değil, küçük azınlıklar halindeler. Önemli olan bir süreçten geçerken, toplumu meydana getiren aile büyükleri kendi karakterimizden ödün vermeden kendileri ile birlikte evlatlarına da bu kendi hasletimizin devamı olan mirası onlara aktarmak. Bunu alan gençler de mirasyedi hovardalığına düşmeden sürdürebilirliği sağlamaları.

Medeniyeti öğrettiğimiz Avrupalı ve Osmanlı kanunlarını kendi anayasa’sına geçiren Amerika Birleşik Devletleri değişim gösteren toplumumuza nasıl bakış açısı gösteriyorlar. Elbette onlar da biliyorlar ki, Refahın meydana getirdiği değişim bir müddet sonra asla rücu ediyor.İkinci örneği yok. Dünyadaki en asil milletiz biz. Aslımızı kaybetmeyelim. Değişim öz de değil,  sadece teknikte, bilimde, innovasyonlarda olsun.

 

İLYAS ÇAYLI

 

Son Güncelleme ( Çarşamba, 15 Haziran 2011 11:33 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU