Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2011 Yılı Haber Arşivi Ahmet Rüştü Lisesinde Mübadele Eğitimi Verildi.

Ahmet Rüştü Lisesinde Mübadele Eğitimi Verildi.

E-posta Yazdır PDF

Vista Mar Mudanya İskelesinde 20 Nisan 2011Avrupa Birliği (AB) Merkezi Finans ihale Birimi ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından ortaklaşa finanse edilen yerel düzeyde sivil katılımın güçlendirilmesi hibe programı kapsamında Lozan Mübadilleri Mudanya Derneği tarafından gerçekleştirilen “Ben Bir Mübadil Torunuyum” projesi Mudanya Ahmet Rüştü Lisesi öğrencilerine  anlatıldı.

Bu kapsamda Ahmet Rüştü Lisesi 9. Sınıflarından 125 öğrenciye mübadele eğitimi verildi. Mübadele eğitimini Işıklar Askeri Lisesi ve Kara Harp Okulu Tarih öğretmeni, kendiside mübadil torunu olan emekli Albay Mustafa Tuğrul Akın verdi.

Verilen bilgilerde Mudanya, İlçesinde ve köylerinde yaşayan mübadillerin, yüzde doksanının Adana, Mersin, Tarsus ve Dörtyol’da akrabalarının olduğu ifade edildi. Mübadil uygulamasında Yunanistan’a göçen 1 milyon 200 bin Rum’un karşılığında, Türkiye göç eden Türklerin sayısının 500 bin olduğu belirtildi. Yunanistan’dan gelen Türk göçmenlerin tarım alanının da, özellikle Zeytin tarımında üstün teknolojik bilgilerle geldiği bilgisi verilirken, göçmenlerin gerek folklorik gerekse güncel yaşam koşullarına çok çabuk uyarak yaşama adapte oldukları ve bu sebeple yerli halkla Kaynaşmalarında zorluk yaşanmadığı anlatıldı.

Verilen eğitim sonunda Mübadil torunları adına öğrenciler tarafından, eğitimci emekli Albay Mustafa Tuğrul Akın’a günün anısına bir teşekkür plaketi verildi. 

Son Güncelleme ( Pazartesi, 06 Haziran 2011 10:20 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU