Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2011 Yılı Haber Arşivi Yörükler Mirzaoba’da buluştu

Yörükler Mirzaoba’da buluştu

E-posta Yazdır PDF

Mirzeoba Yörük Şenliği Mehteran GösterisiYörük Türkmen Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin organizasyonu ve Mudanya Belediyesi Katkılarıyla bu yıl Üçüncüsü düzenlenen Yörük Şenliği büyük ilgi gördü.

Mirzaoba Köyü’nde bu yıl Üçüncüsü düzenlenen Yörük Şenliği, vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Şenlik Bursa Uludağ Mehter Takımı’nın gösterileri ile başladı. Şiirlerin ve ilahilerin okunduğu dans gösterilerinin yapıldığı şenlikte konuşan Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk, “Bu tür organizasyonlar insanları birbirine yaklaştırır. Belediye olarak sosyal etkinliklere önem veriyoruz” dedi. Mirzaoba Köy meydanına yapılan şehitlik anıtını hatırlatan Mudanya Kaymakamı Âdem Öztürk, “Bugün çocuklarımızın yapmış olduğu gösteriler, okuduğu şiirler hepimizi duygulandırdı. Mirzaoba bizim için önemli bir köy. Tarihimize ve kültürümüze mutlaka sahip çıkmalıyız” diye konuştu. Mirzaoba Köyü’nün tarihçesinden bahseden, Mirzaoba’nın ilk öğretmeni Sait Alper, “Biz önce Osmanlı Devleti idik, şimdi ise Türkiye Cumhuriyetiyiz. Cumhuriyeti korumak için çaba göstermeliyiz” diye ifade etti. Yörük Türkmen Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hüseyin İşler ve Muhtar Hakkı Aksoy, şenliğe katılanlar selamladı.

AKTÜRK, KAYMAKAMLIĞA TABAK HEDİYE ETTİ

Mirzeoba Yörük Şenliği GösterileriMudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk, dernek yararına yapılan açık artırmada, Osmanlı Devlet armalı bir çini tabak alarak Mudanya Kaymakamlığı’na hediye etti. El işi çarık, cam nargile, sedef kakma kılıç ve ahşap cevizden yapılma Osmanlı Soy Ağacı gibi ürünler açık artırmada satıldı. Ayrıca şenliklerde, Ali Tıngaz Yörük Ağası olarak seçildi.

 

 

 

 

 

 

Son Güncelleme ( Salı, 07 Haziran 2011 00:44 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU