Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2011 Yılı Haber Arşivi Bina Mantolama Isı Yalıtımında Kansorejen Tehlike

Bina Mantolama Isı Yalıtımında Kansorejen Tehlike

E-posta Yazdır PDF

Ümit AtillaEnerji yaşamımız için olmazsa olmaz bir etmendir. Dünyamızda ve doğal olarak da ülkemizde enerji için çok büyük paralar harcanmaktadır.

Hatta ülkemiz her yıl petrol, doğalgaz ve türevleri için başka ülkelere milyarlarca dolar para ödemektedir. Enerji maliyetlerinin yüksek boyutlara ulaşması insanları uzun zamandır farklı arayışlara itmeye başlamıştır. Isı yalıtımı da bu arayışların başında gelmektedir.


Son yıllarda binalarda ısı yalıtımına yönelik olarak kullanılan bir uygulama var. Adına mantolama deniyor. Bir takım farklı çeşitleri olsa da genel adı bu şekilde geçiyor. Bizler hem eskiyen binamızın dış cephesini yenilemek hem de ısı yalıtımı yaptırma amacıyla bundan yaklaşık bir sene önce bir karar aldık. Ön araştırma yaparak binamıza mantolama yaptırma kararıydı bu. Bir sene zarfında bizzat yaptığım araştırmalarda bu uygulamalarda kullanılan birbirine benzer farklı malzemeler olduğunu gördüm. Bunlar aslında bizim sade vatandaş olarak yıllardır “köpük” diye bildiğimiz bir malzemenin değişik versiyonlarıydı.


Bir tanesinin adı “EPS” diye geçiyor(genleştirilmiş polistiren sert köpük).Petrolden elde edilen bu malzemenin de karbonlu olanı daha makul.
Bir diğeri de “XPS denilen(çektirilmiş polistren köpük) yine petrolden elde edilen bir malzemedir. Her iki ürün de ülkemizde kullanılmaktadır. Ama eski olması itibarıyle XPS kullanımı daha yaygındır. İyi uygulama ve kaliteli malzemelerle her iki üründe de %40-50 enerji tasarrufu sağlandığı belirtilmektedir. Bunun kesin sonuçlarını ancak bu kışı geçirdikten sonra bizzat söyleyebileceğim.

Okul inşaatındaki pembe renkli izalasyon malzemesi avrupada kullanılmıyor


Yaptığım araştırmalarda elde ettiğim bir bulgu daha varki; kaş yapalım derken göz çıkartacak cinsten. XPS diye adlandırılan malzeme pek çok Avrupa ülkesinde 2002 yılından beri yasaklanmış durumda. Sebebi de üretiminde kullanılan gazların (HFCL) kanserojen madde içermesi, çevreye ve insan sağlığına zararlı olması. Bu durum ortaya çıktıktan sonra XPS üretiminde karbondioksit kullanımına geçilmiş. Ama pek çok şeyde olduğu gibi bu alanda da ülkemizde yeterli denetim olmadığı kanaatindeyim. Kullanılan malzemelerin denetiminin yapılıp yapılmadığı, standartlara uygun olup olmadığı nasıl kontrol ediliyor,hatta ediliyor mu bilemiyorum. Bu olayla ilintili olarak Bursa'da bir hastanenin ısı yalıtımında XPS kullanıldığını bizzat kendim görmüştüm. Bir-kaç gün önce de Mudanya'da yeni yapılmakta olan bir ilkokul inşaatının şantiye alanında hem EPS hem de XPS malzemelerini yanyana gördüm. Anladığım kadarıyla EPS'lerin de standart dışı olduğunu zannediyorum.


Gelişmiş ülkelerde yıllardır yasaklanmış olan bu malzemenin ülkemizde bu kadar yaygın kullanılması beni gerçekten tedirgin etti. Özellikle dirençleri düşük hastalar ve çocuklarımızın eğitim gördüğü binalarda bu malzemelerin kullanılması ne kadar doğru acaba. Bunlar gerçekten doğru ürünler mi, yetkililer tarafından kontrol ediliyor mu? Hatta genel olarak ihale ile verilen okul, hastane ve benzeri yerlerin inşaat işlerinin şartnamelerini hazırlayan kişiler bu konuya ne kadar hakimler acaba?


Ben sade bir vatandaş olarak önemli olduğunu düşündüğüm bir konuya dikkat çekmek istedim. Konunun uzmanı değilim. Umarım bu konunun uzmanı olanlar işlerini doğru yapıyorlardır.


Ümit Atilla


15-08-2011

Son Güncelleme ( Salı, 30 Ağustos 2011 00:32 )  

Yorumlar  

 
0 #1 Ziyaretçi 24-08-2011 12:17
XPS in kullanılan HFCL gazı nedeniyle kansorejen olduğu doğru. Ancak karbondioksit kullanılarak elde edilen XPSler için kansorejen diyemeyiz. Mantolama yaptıracaklar merdiven altında üretilen XPS leri ucuz diye tercih ederlerse size katılmamak mümkün değil. İZODER üyesi üreticilerin ürünlerini güvenle kullanabilirsin iz.
 
 
-1 #2 Muhammed enes uzun 25-08-2012 10:38
XPS köpük zaten yasaklanmıştır. EPS köpükte kanserojen made bulunmamaktadır . Yazarımız zaten konunun uzmanı olmadığını belirtmiştir.

EPS köpük rahatlıkla kullanılabilir. zaten XPS köpükten ısıyalıtımı yaptıranların 2018 de "ısı karnesi" alma noktasında sıkıntı yaşayacakları bilinmektedir. Mantolama ısıyalıtımı değil. fugalıyalıbaskı sistemi yapılmalıdır.
 
 
0 #3 Ziyaretçi 03-02-2014 16:39
EPS içerisinde %2 oranında bulunan Polistren faydalı bir madde olmasa gerek. EPS de yanıcı bir madde olduğundan, yalıtım sıvaları ile çözüm daha uygun gözüküyor.
 
 
-1 #4 derviş 29-10-2014 17:23
Bunların her ikiside yalıtım malzemesi olarak kukalanlara çünkü yanıcı ve karbonmonoksit gazı salmaktadir bu yüzden bence sıva yalıtımı daha uzun vadeli ve kalıcı çözüm doğru firma ile çalışılır sa guzel sonuçları olur.
 

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU