Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2011 Yılı Haber Arşivi 180 Metre Derinlikten Çıkarılan Kil'le Sanatını Yapıyor.

180 Metre Derinlikten Çıkarılan Kil'le Sanatını Yapıyor.

E-posta Yazdır PDF

Heykeltraş Turhan YeşildorukGüzelyalı da 2 yıldan bu yana aralıksız olarak hizmet veren resim ve heykeltıraş sanatçısı Turhan Yeşildoruk yarattığı birbirinden güzel eserlerle Mudanya ve Güzelyalı da vatandaşların büyük ilgisini çekiyor.

Röliyef, sprey resim, kalıp, heykel tasarım ve yenilediği bahçe figürleri ile göz dolduran çalışmalarını vatandaşların önünde gerçekleştirmesi de vatandaşların ilgisini bir hayli çekiyor. Yarattığı heykeller arasında duvar figürleri, çok çeşitli hayvan heykelleri, masklar ve daha birçok eser ortaya çıkaran sanatçı Yeşildoruk vatandaşların ilgisinin fazla olmasından büyük bir mutluluk duyduğunu da belirtiyor.

Resim ve Heykel sanatçısı Turhan Yeşildoruk yaptığı işten çok büyük zevk aldığını belirterek yaptığı açıklamasında,” Heykel figürlerini yerin 180 metre derinliğinden çıkarılan kille yapıyorum. Milyon yıldır hiç güneş yüzü görmeyen 20 metrelik sert bir tabakadan çıkarılan kil çok özel, bana adeta yapmak istediğim tasarılarıma ve heykellerime şekil vermemde yardımcı oluyor. O kadar derinliklerden çıkarılan bu topraktan, kuzey Afrika seyahatinden gelen bir dostumun bana getirdiği bir hediyesinden esinlenerek yaptığım bedevi tasviri ve gün yüzü görmeyen magribin çocuklarının özgürlük simgesi arap faharının başlangıcını sağlayan Tunuslu genç Muhammed Buazizi anısına yaptığım fügürde, suyla karıştırdığımdaki çıkardığı ses o bölgedeki özgürlüğün yankısıydı, yaptığım eserlerin ilgi görmesi beni mutlu ediyor” dedi.

Resim ve Heykel sanatçısı Turhan Yeşildoruk, yarattığı eserler içinde geçen yıl şampiyon olan Bursa sporun simgesi olan Timsah figürlerine de yer vererek Bursaspor hayranı olduğunu da gösterirken vatandaşların da büyük ilgisini çekiyor. 

Tarık ARSLAN/MUDANYA

Son Güncelleme ( Salı, 09 Ağustos 2011 17:28 )  

Yorumlar  

 
0 #1 Ziyaretçi 20-10-2011 17:31
çok güzellerrrrrrrr rrrrrrrrrr
 

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU