Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2011 Yılı Haber Arşivi Yunanlılar Zeytinbağı'nda

Yunanlılar Zeytinbağı'nda

E-posta Yazdır PDF

Yunanlı Turistler Dündarevi nin orada hatıra fotoğrafı çektirdiZeytinbağını kendi memleketleri gibi gören Yunanlılar fırsat buldukça ellerinde kamera ve fotoğraf makineleri olduğu halde soluğu Zeytinbağında alıyorlar.

Önceki gün bir otobüs dolusu Yunanlı vatandaş önce Kumyaka köyüne uğrayarak burada ki 3 melekler kilisesini ziyaret ettiler daha sonra Zeytinbağına geçerek burada ki tarihi yerleri ve kiliseleri gezerek bol bol resim çekerek görüntü aldılar.

Yunanistan’ın Atina şehrinden Zeytinbağına gelen tamamı Atina’da ki üniversitelerden emekli olan Profesörler ve öğretim görevlileri” Zeytinbağının yaşamlarında apayrı bir yerinin olduğunu ve dünya var olduğu sürece Kumyaka ve Zeytinbağını ziyaret edeceklerini belirtiyorlar. Zeytinbağında kiliseden camiye dönüştürülen fatih cami, tarihi taş mektebi gezen Atinalı misafirler daha sonra eski kemerli kiliseye geldiler ancak sahibi tarafından kapısının kilitlenmiş olması nedeniyle kilisenin yan duvarlarında açılan deliklerden görüntü alarak resim çekip kilisenin içini izlediler. Kafile daha sonra önceleri kilise olan ve daha sonra Dündar evini dönüştürülen binayı  dışarıdan izlediler ve evde kalanlarla sohbet ettiler.

ZEYTİNBAĞI BİZİM İKİNCİ VATANIMIZ


Turist kafilesinin içinde, ömürleri boyunca Zeytinbağını görmeyen insanların olduğu belirtilirken tarihi eserleri ve konumu itibariyle Zeytinbağı birçok yerden çok daha güzel bir kent olduğunu da belirttiler. Ailelerinin Zeytinbağından mübadele yıllarında Atina’ya zorunlu göç etmek zorunda kaldığını belirten Anastasia Kalfaoğlu, Charaula Kalfaoğlu, Katerina Papadopoulou, “ Zeytinbağını çok seviyoruz, burası bizim ikinci vatanımız gibi. Buraya her gelişimizde çok mutlu oyluyoruz.

İnsanları da son derece cana yakın onları kendimizden biri olarak görüyoruz. Hiç yabancılık çekmiyoruz. Kumyaka ve Zeytinbağında ki kiliselerin ve diğer tarihi eserlerin bugüne kadar ayakta kalmaları gerçekten çok güzel ancak bakım ve onarım gerekiyor, bunlar gerçekleştiğinde Yunanistanlılar akın akın bu bölgeye ziyarete gelecekler ve bölge bir turizm bölgesi olacaktır.

Tarihi dokusu hiç bozulmamış ve korunarak günümüze kadar gelebilmeyi başarmış ancak bunda yöre insanlarının da büyük rolü bulunmakta onlara da teşekkür ediyor minnettarlığımızı belirtmek istiyoruz. Mudanya’nın çevresinde ve Zeytinbağı bölgelerinde ayakta kalabilmeyi başarmış çok sayıda tarihi eserlerin kiliselerin olduğunu biliyoruz ve fırsat buldukça bundan sonra da buraları ziyaret edeceğiz” dediler.

Atinalı turist kafilesi daha sonra Zeytinbağı sahilinde restoranlarda yemek yiyerek kahvehanelerde oturup Zeytinbağlılarla sohbet edip bol bol hatıra resmi çektirdiler ve evlerin önündeki ağaç ve çiçeklerden tohumlar toplayarak Atina’da yetiştireceklerini belirttiler..

Tarık ARSLAN/MUDANYA

 

Son Güncelleme ( Çarşamba, 24 Ağustos 2011 09:34 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU