Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2011 Yılı Haber Arşivi Mudanya Mütareke Evi Hediyelik Eşya Koleksiyonuna Müzikli Tanıtım.

Mudanya Mütareke Evi Hediyelik Eşya Koleksiyonuna Müzikli Tanıtım.

E-posta Yazdır PDF

BEBKA MUDANYA MÜTEREKE EVİ STANDINA EMEK VERENLERBursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) mali destek programıyla Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Mudanya Lozan Mübadilleri Derneği'nce hazırlanan MUDANYA MÜTAREKE EVİNDE TARİH SESİNİ DUYURUYOR projesi kapsamında üretilen hediyelik eşyalar Mudanya'da kurulan stantta canlı müzik eşliğinde sergilendi. 

Mudanya Halk Eğitim Merkezi El Sanatları Öğretmeni Füsun Semiz ve resim öğretmeni Hacer Elitok'un eğitmenliğinde başlatılan çalışmalara gönüllü olarak katılan kadınlar 2 ayda Mudanya Mütareke Evi ve İlçemize özgü hediyelik eşya üretimi gerçekleştirdi.

 

 

 

Halk Eğitim Merkezi Öğretmenleri Hacer Elitok ve Füsün Semiz in kısa zamanda projeye katkısı büyük olduMudanya Mütareke Evi'nde Tarih Sesini Duyuruyor proje danışmanı Hüseyin Türker proje'nin 28 Nisan 2011 tarihinde başladığını ve 28 Nisan 2012 tarihinde sona ereceğini belirttikten sonra projenin hayata geçmesinde emeği bulunan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti. Türker mutlu olsuklarını ve amaçlarının Mudanya turizmine katkı sağlayarak ilçemizin daha fazla kitlelerce tanınmasını sağlamak olduğunu vurgulayarak " Turizmin gelişmesi demek esnafımızın dahafazla kazanması deemektir. Hep birlikte Mudanya halkı olarak yükselmeliyiz. İlçe halkına gösterdikleri ilgi için teşekkür ediyorum." dedi.

Proje Danışmanı Hüseyin Türker'in açıklaması (rüzgarlı ortam kaydı)

Canlı Müzik eşliğinde standa ilgi gösteren Mudanyalılar Atatürk'ün sevdiği şarkıları dinleyerek hediyelik eşya alışverişinde bulundular. Bazı vatandaşların istekleride geri çevrilmeyerek istedikleri şarkılar çalındı.

Yüzler gülüyor hediyelik eşyalar görücüye çıktı ve çok beğenildi

Yüzler gülüyor hediyelik eşyalar görücüye çıktı ve çok beğenildi

 

 

 

 

 

 

 

 

Son Güncelleme ( Perşembe, 08 Eylül 2011 11:33 )  

Yorumlar  

 
+3 #1 Ziyaretçi 09-09-2011 01:34
LOZAN MI ?, MUDANYA MI?

Mudanya Ateşkes Antlaşması 11 Ekim 1922.İmzanlandığı yer: Mudanya. İmzalandığı bina: Mudanya Mütareke Evi Müzesi.
Lozan Barış Antlaşması 24 Temmuz 1923.İmzalandığı yer:Lozan-İsviçre.

Bu kısa tarihi hatırlatmanın ardından konumuza gelelim.BEBKA'ya sunulan ve kabul gören MUDANYA MÜTAREKE EVİ'nde Tarih Canlanıyor Projesi hayata geçiyor.Buraya kadar güzel.Ancak Mudanya'da projenin tanıtımı için yapılan etkinlikler, basın ve hediyelik anı eşyalarında yazan ibare: LOZAN MÜTAREKE EVİ !

Gelen tepkiler üzerine son 1-2 günde bu "Lozan, Mudanya Mütareke Evi" olarak değiştiriliverd i.Ama Mudanya Mütareke Evi Müzesi ile hiç ilgisi olmamasına rağmen "Lozan" adı inatla kaldırılmıyor.Üstelik BEBKA'daki projede Lozan adı da hiç geçmiyor! Ama Mudanya'daki tanıtımlarda ille kıyıdan köşeden bir Lozan kelimesi araya sıkıştırılıyor.

Kimse yanlış anlamasın; Mudanya Mütarekesi ne kadar gururumuz ise Lozan Antlaşması daha büyük bir gurur kayanığımızdır.Buradaki sorun;

Lozan adının, sunulan proje Mudanya Mütareke Evi Müzesi ile ilgi iken ille tüm haberler ve görsel materyaller üzerinde kullanılmaya çalışılması. Üstelik hediyelik eşya ve kalemlerde Mudanya adı tamamen silinip Lozan Mütareke Evi olarak lanse edilmesi.

Sayın Hüseyin Türker; bunun bir baskı hatası olmadığını küçücük çocuk bile bilir. Tepkilere bu kadar çok sinirlenmenizin nedeni de bu sanırım.Baskı yapılırken Lozan adı verilmese, bunu yapanlar kafalarından uydurup da oraya bunu yazmazlar. Baskı hatasına mütareke yerine müzakere yazılmasına denir.

Mudanya'nın tanıtımını yapıyoruz diye ortalık da gezip, proje nedeniyle alınan ödeneklerle basılan eşyalara Mudanya değil de Lozan yazdırmanın amacı nedir? Günümüz gençleri bir çok hapı tıpkı bunun gibi yutup bu "sözde" hataları görmezden gelebilirler ama biz o hapları yutmayız yuttururuz. Kimse tarihimizi yok saymaya, adları değiştirmeye, sonra bunu haklı çıkarmak adına bahaneler uydurmaya cürret etmesin ! Sonucu bu olur!

Her ne kadar ortalıkda ciddi gazeteciyim diye gezip maddi çıkarlar söz konusu olduğunda bu hatalara ses çıkarmayanlar, görmezden gelenler, bunu yazmayanlar olsa da "GERÇEK" Mudanya'lılar ölmedi !

Sayın Mudanya Kaymakamı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü, bu "sözde" tarihi hatanın farkına varmadılar ise umarım bu satırları okurlar ve sonra müdehale ederek, zaten tarihten bir haber gençlerin Mudanya Mütareke Evi'ni, Lozan Mütareke Evi diye benimsemelerini n önüne geçerler.

Sayın Belediye Başkanı zahmet edip de hediyelik eşyaları incelemişmidir? İncelediyse Mudanya'lı ve üstelik bir emekli eğitimci olarak bunun farkına varmış mıdır? Bunu bilemiyorum.

Bunun ne amaçla yapıldığını bilmiyorum ama Mudanya'nın Avrupa'da değil de Lozan'ın Avrupa'da yer alması buna ne kadar etkendir? Lozan şehri AB hibe fonları için daha mı sempatik gelmektedir? Bunu da bilemiyorum..

Sayın Hüseyin Türker, hiç lafı dolandırmadan, projeyi falan karıştırmadan cevap verin lütfen!

1- NEDEN MUDANYA MÜTAREKE EVİ İLE İLGİLİ BİR PROJE, BEBKA'YA DOĞRU İSİMLE SUNULURKEN, MUDANYA'DA "LOZAN MÜTAREKE EVİ" OLARAK LANSE EDİLMİŞTİR?

2- BEBKA VE BURSA VALİLİĞİ'NİN BU DURUMDAN HABERİ VAR MIDIR?

Sanırım sorular yeterince açık.Bu durumun farkına varıp tepki gösteren, düzeltilmesini isteyen tüm "GERÇEK" Mudanya'lılara saygılarımı sunarım.
 
 
+1 #2 Ziyaretçi 09-09-2011 17:09
alınan paralar doğru düzgün bir stand yapılmasına yetmemişmi. derme çatma tahtalar kırık dökük eski bir tezgah stand niyetine kullanılıyor.kordon boyundaki roman vatandaşların açtığı satış tezgahları bile daha ilgi çekici.bu çağda böyle tanıtımlarda dekora önem veriliyor. karpuz tezgahı bile daha estetik görünür.
 
 
-1 #3 Ziyaretçi 09-09-2011 21:05
mudanyali sende böyle bir şey meydana getirde tezgahını görelim madem göremiyoruz öyle köşeden konuşmakla olmaz çok biliyorsan ve mudanyalıyım diyorsan çıkacaksın adınla sanınla bir şey meydana getirip imzanı atacaksın
 
 
0 #4 Ziyaretçi 11-09-2011 00:38
bu işler için para alınmadımı kardeşim? mudanya'ya yakışır şekilde düzenleyin o zaman. neye imazamı atayım. spartacus'ün yazdığı gibi mudanya adı lozan yapılmış eşyalaramı? sırrı bey kardeşim insanın biraz estetik kaygısı olması yeterli. bu işler için büyük paralarada gerek yok. para yoksa bile alırsın yarımlık yağlı boya o çürük görünümlü tahtaların hepsini aynı renge boyarsın olur biter. görünüm yapılan işe saygıyıda yansıtır.siz nasıl kılık kıyafetinize özen gösteriyorsanız standın kıyafeti de görünümüdür.yamalı bir kıyafetler dolaşmak istermisiniz. o misal işte.ayrıca atla devede değil.10-15 lira harcamayla boyanırdı en azından.saygılar
 
 
0 #5 Ziyaretçi 11-09-2011 00:41
yazmayı unutmuşum sırrı bey kardeşim. ben mudanyalı olmaktan gurur duyuyorum o nedenle mudanyaya yakışmadığı için tepki gösteriyorum.mudanyalıyım diyorsunuz ama mudanya adının silinip lozan yazıldığı hatalı eşyaları satıyorsunuz.hiçmi dikkatinizi çekmedi.hiçmi okumadınız.bu ne iştir diye sormadınızmı.nasıl mudanyalılık bu?
 

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU