Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2011 Yılı Haber Arşivi Çağrışan'da 1. Bağ Bozumu Festivali Yapıldı.

Çağrışan'da 1. Bağ Bozumu Festivali Yapıldı.

E-posta Yazdır PDF

Çağrışan Bağ Bozumu Festivali ne ilgi büyük oldu.Mudanya’nın Çağrışan köyünde bu yıl ilki düzenlenen ve bundan sonra geleneksel olarak her yıl aynı tarihler içinde yapılacak olan 1. ci üzüm bağ bozumu festivaline ilgi çok büyük oldu.


Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Mudanya belediyesinin destekleriyle Çağrışan köyü muhtarlığı tarafından düzenlenen Çağrışan köyü 1.ci üzüm bağ bozumu festivali çeşitli etkinliklerle gerçekleştirildi. Festival etkinliğine CHP Bursa Milletvekilleri Turhan Tayan, Aykan Erdemir ve Sena Kaleli ve Bursa Nilüfer belediye başkanı Mustafa Bozbey, Mudanya ilçe kaymakamı Adem Öztürk, Mudanya belediye başkan yardımcıları Seçil Pınar İncecik ve Hafize Altıkulaçlar, Mudanya belediyesi kültür ve sosyal işler müdürü Gülşen Dağlı, AKP Mudanya belediye meclis üyeleri Mudanya Mudanya siyasi parti başkan ve yöneticileri, köy halkı  ile Mudanya ve Bursa dan çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinliğe Yeşil Bursa Kılıç Kalkan ekibi ile Yeşil Bursa folklor ekiplerinin gösterileriyle devam eden festivalde etkinliğine katılan tüm konuklara Çağrışan köyünde yetiştirilen dünyanın en kaliteli üzümlerinin içinde gösterilen Alfons siyah üzüm ikram edildi.

Milletvekilleri ve belediye başkanı Bozbey yarışmalar konusunda” her şey çok güzel hazırlanmış, üzüm güzelleri birbirinden güzel üzümler de öyle bizler fikirlerimizi söylemeyelim jüri üyeleri en doğru ve isabetli kararı nasılsa vereceklerdir” dediler. İlk kez düzenlenen etkinlikte ayrıca 1.ci üzüm bağ bozumu güzellik yarışması ve en güzel bağ üzümü yarışmaları düzenlendi.


GÜZELLER YÜKSEK ÖĞRENİM GÖRÜYOR

1. ci üzüm bağ bozumu güzellik yarışmasında jüri başkanlığını yapan Mudanya belediye başkan yardımcısı Seçil Pınar İncecik ve jüri üyelerinin seçimlerine göre Güzellik yarışmasında 1. Aysun Mutlu, 2. Merve Bilgin ve 3. Kezban Cöddel dereceleri paylaştılar, yarışmada dereceye girenlere çeşitli hediyeler verildi.


Tarım müdürü Şefik Çınar’ın jüri başkanlığını yaptığı jüri üyelerinin değerlendirmesine göre en güzel bağ üzümü yarışmasında ise ÜZÜM YARIŞMASINDA 1. VELİ DURAN- 2. Cİ HÜSEYİN ERDEM VE 3. CÜ HALİL İBRAHİM MUTLU en güzel en tatlı ve en iri üzüm dalında dereceleri paylaştılar.

ALFONS ÜZÜMÜ DÜNYAYA AÇILACAK

Mudanya Çağrışan Köyü Muhtarı Rıdvan Mutlu açıklamasında,” Bu yıl ilkini düzenlediğimiz çağrışan Köyü 1. ci üzüm bağ bozumu festivalimizi bundan sonra ki yıllarda geleneksel hale getireceğiz. Çok daha hareketli ve çok daha fazla katılımın sağlanacağı yeni festivallere şimdiden hazırlanacağız. Köyümüzde yıllık olarak 800 ton civarında dünyanın en kaliteli üzümü olarak kabul edilen Alfons üzümü yetiştiriyor ve hepsini de toptancılar aracılığıyla iç pazara veriyoruz. Kilosunu toptancıya 1,5 TL ye veriyoruz ancak piyasaya çıktığında üzümümüzü tüketici 4- 5 TL ye satın almaktadır.

1975 yılında avrupaya da ihracat yapılıyordu ancak daha sonra iç piyasaya dönüldü, nedeni de iç piyasanın Alfons üzümünü fazlasıyla benimsemesi. 800 olan nüfusumuzun hemen tamamı zeytin, incir beyaz üzüm, şeftali ve tabi ki en fazla da Alfons üzümü yetiştirmektedir” derken, Çağrışan köyü geçen dönem Muhtarı Cemal Onay da açıklamasında,” Çağrışan köyü olarak bütün amacımız Alfons üzümümüzü sadece iç pazara değil dış pazara da en iyi şekilde tanıtmak ve dış pazarlarda ki payımızı çok daha yukarılara taşımak bunun için çalışmalara başladık.

Yani bu konuda kooperatifleşme yoluna gideceğiz. Buzhaneye ihtiyacımız var bunun sıkıntısını aşmaya çalışıyoruz, bunun dışında ise daha birçok köyümüzün de kurulacak olan kooperatif çatısı altında birleşmesi ve yeteri kadar ürün yetiştirmesi gerekmektedir. Alfons üzümümüze patentte alındı yani artık Alfons üzümü çağrışan köyünde tescillendi. İç Pazar Alfons üzümünü her yerde arar durumdadır. İnşallah gelecekte çok daha iyi neticeler elde edecek ve dış pazarda da hak ettiği yere Alfons üzümü oturtulacaktır” dedi.   
  

    Tarık ARSLAN/MUDANYA

 

Son Güncelleme ( Pazartesi, 19 Eylül 2011 12:34 )  

Yorumlar  

 
+1 #1 cemre 06-10-2012 15:23
işte bu huuuuuuuhuuuum bu festivalde benim bbabam kazandı herkeze kapak
 

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU