Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2011 Yılı Haber Arşivi ALFONS'un Ünü Çağrışan'dan Dünyaya Yayıldı.

ALFONS'un Ünü Çağrışan'dan Dünyaya Yayıldı.

E-posta Yazdır PDF

Alfons Üzümü ve çocukMudanya’ya bağlı 800 nüfuslu Çağrışan köyünde 1980 yılından bu yana üretilen Fransız Alfons üzümü ihracatçı firmalarla iç piyasanın göz bebeği durumunda bulunuyor.

800 ton Alfons üzümünün üretildiği Çağrışan köyündeki üreticiler bu yıl ki rekolteden ve satışlardan oldukça mutlu olduklarını belirtiyorlar. Kilosunu 1,5 TL kabzımal ve toptancı firmalarına sattıklarını belirten Alfons üzümü üreticileri, üzüm kesimi başladığından bu yana dışarıda tezgâhlarda satılan Alfons üzümünün kilosunun 3,5- 4 TL arasında satıldığını da belirtiyorlar.

Alfons üzümü üreticilerinden ve eski muhtar Cemal Onay yaptığı açıklamasında,” Sofralık olarak köyümüzde üretilen Alfons üzümü özellikle Fransa da şarap yapımında da kullanılmaktadır ve dünyanın en pahalı şarapları Alfons üzümünden üretilen şaraplar olarak dünyanın bütün bölgelerinde raflarda ki yerini yıllardır korumakta ve en tercih edilen şaraplar kategorisinde bulunmaktadır.

Alfons üzümü, üreticiler olarak bu yıl da bizleri fazlasıyla sevindirdi diyebiliriz, gelecek yıllardan daha da umutluyuz. Gelecek yıllardan itibaren bütün amacımız rekolteyi arttırmak ve kooperatifleşerek ürünlerimizi dış pazarlara da pazarlamak. Alfons üzümümüz iç piyasada yıllardır büyük oranda alıcı buluyor. Şimdi çok daha önemli bir konu var, yapmamız gereken kooperatifleşmek ve üreticiler olarak bir çatı altında toplanmaktır bunun çalışmasını sağlayacağız” dedi.

ALFONS ÜZÜMÜ VE ÇEKİRDEĞİ KANSER HÜCRELERİNİ YOK EDİYOR

Geçen yıllar içinde Çağrışan köyüne gelerek üzüm bağlarında inceleme yapan Erciyes üniversitesi profesörleri burada yaptıkları araştırma sonucunda, Alfons üzümünün dünyanın en kaliteli üzümü olduğunu ve çekirdeğinin kırılarak yenmesi ile kanser üreten hücreleri yok ettiğini belirtmişlerdir ayrıca bu açıklamalarını televizyon kanallarında da dile getirmişlerdi.

Alfons üzümü bunların dışında daha birçok hastalığa da iyi geldiği gibi yüksek oranda kan yapıcı özelliğinden de doktorlar tarafından tavsiye edilen bir üzümdür” diyen çağrışan köyü muhtarı Rıdvan Mutlu açıklamasında,”Çağrışan köyümüzde bugün 800 ton Alfons üzümü üretimiyle Çağrışan köyümüz ülkemizde hatırı sayılır bir üne sahiptir.  Köyümüzde üretilen Alfons üzümü ülkemizin tescillenmiş tek üzümüdür. Oldukça kaliteli ve iriliği ve tadı ile dikkat çeken Alfons üzümünü yıllar önce birkaç fide olarak Çağrışan köyümüze gelen bir Fransız aile tarafından getirildi, daha sonra da bu fideler çoğalmaya başladı bugün köyümüzde üzüm olarak bir tek Alfons üzümü yetiştirilmektedir. Verimi çok, getirisi fazla ve herkes tarafından tercih edilen tek üzümdür.

Fransa da şarap olarak kullanılıyor ancak bizlerde sofralık olarak kullanılmakta. Şarap olarak değerlendirildiğinde çok yüksek fiyatlarla satılıyor. Bizler bu yıl ki satış ve fiyatlarından çok memnunuz. Gelecek yıllarda üretimimiz daha da artacak” dedi.

Tarık ARSLAN/MUDANYA

 

Son Güncelleme ( Perşembe, 22 Eylül 2011 12:45 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU