Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2011 Yılı Haber Arşivi Kumyaka Köyü'nde Tarımsal BEBKA Projesi

Kumyaka Köyü'nde Tarımsal BEBKA Projesi

E-posta Yazdır PDF

Kumyaka da BEBKA Tanıtım semineriMudanya’nın Zeytinbağı beldesine bağlı Kumyaka köyü Muhtarı Ramiz Batmaz köyün Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) dan ürün verimliliği ve kalitesini arttırma ve sulama konularında 53 bin TL hibe aldığını açıkladı.  Muhtar Ramiz Batmaz’ın talepleri doğrultusunda köye gelen Bebka yetkilileri burada köy kahvesinde vatandaşlara nasıl daha kaliteli ürün alınabilir, ağaç kesimi, sulama konularında bilgilendirme toplantısı yaptılar.

Toplantıya bayanlarında katılması Kumyaka köyünün tarıma ne kadar önem verdiğini ortaya koyuyor.

Kumyaka köyü muhtarı Ramiz batmaz açıklamasında,”Köy halkımızın daha bilinçli olarak tarımla ilgilenmelerini ve çok daha fazla ancak kaliteli ürün alabilmelerini sağlamak amacıyla Bebka dan bu konuda destek istedik, bizleri kırmayarak köyümüze gelerek toplantılar yaptılar ve vatandaşları bilinçlendirdiler. Oldukça da faydasını göreceklerine eminim. Bilinçli üreticiler olarak tarımla uğraşmak ülkemizde tarımın çok daha ilerilere gitmesine neden olur diye düşünüyorum. Bursa, Eskişehir, Bilecik üçgeninde kurulan Bebka ajansının köyümüzde yapmış olduğu ürün verimliliği ve kalitesini arttırma projesi köy muhtarlığımızın talepleri doğrultusunda gerçekleşmektedir. Köyümüz Bebka dan ürün verimliliği ve kalitesini arttırma ve sulama konularında 53 bin TL hibe almıştır.

Bugünkü projenin içeriği, Kumyaka köyünde ki üreticilerin ürettikleri zeytini daha verimli, daha kaliteli yetiştirebilmeleri için Bursa Uludağ Üniversitesinin çeşitli bölümlerinden köyümüze gelen ve gelecek olan hocalarımız tarafından, zeytinin ilaçlanması ve budanmasından, sulanmasından hasadına ve fermantasyonuna kadar olan aşamasında ki her eğitim görsel, anlatımlı ve arazi de uygulamalı olarak verilecek.


3 aylık süreç içinde verilecek olan eğitim ve bilgilendirmelerin amacı, bir süre önce Kumyaka köyümüzde kurmuş olduğumuz ve 200 tane ortağı olan Tarımsal kalkınma kooperatifimize bağlı zeytin üreticisi ortaklarımızın daha kaliteli daha verimli ürün alabilmelerini sağlamakla ilgili bir projedir bu. Kumyaka köyü tarımsal kalkınma kooperatifine önümüzdeki aylar içinde yapacağımız 300 tonluk bir depolama tesisiyle birlikte depolama ve paketleme ve perakende satışlarımızla, Avrupa standartlarında ve dünya sağlık örgütü standartlarında üretip hem iç piyasaya hem de dış piyasaya satma planlarımızın bir projesidir bu. 1000 nüfuslu Kumyaka köyümüzde 270 bin zeytin ağacı bulunmakta ve yılda 150 ile 250 ton arasında zeytin üretimi yapılmaktadır” dedi.


Kumyaka köyü tarımla uğraşan vatandaşlara eğitimleri Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Profesör Dr. Senih Yazgan veriyor.
Profesör Yazgan yaptığı açıklamasında köy halkının toplantılara gösterdiği ilgiden bir hayli fazla olması kendilerini mutlu ettiğini belirterek,” Kumyaka köyünde var olan kırsal kalkınma ve destekleme projesi çerçevesinde tarımda doğru sulama yapma ve yöntemleri, ağaç budama gibi önemli konular üzerinde bilgilendirici eğitimler veriyoruz.

Bu eğitimler, slâyt gösterileri eşliğinde görsel, anlatımlı ve önümüzdeki günlerde de uygulamalı olarak verilecek. Bebka’nın destekleriyle verilen çiftçi eğitimi 3 ay boyunca sürecek. Gösterilen ilgi çok iyi, bu da gösteriyor ki verilen eğitimlerimiz amacına ulaşacak ve tarımla uğraşan insanlarımız bundan sonra ki süreçte daha iyi ürün ve daha iyi verim alacaklardır” dedi.
      

 Tarık ARSLAN/MUDANYA

Son Güncelleme ( Cuma, 23 Eylül 2011 07:51 )  

Yorumlar  

 
0 #1 Ziyaretçi 23-09-2011 19:54
Kumyaka köyü muhtarı Ramiz Batmaz kadınları ihya etti,okulu onlara tahsis ederek büyük bir gelir kapısı açtı,köydeki kadınlar,sayesi nde maddi olarak çok rahatladılar,he lal hoş olsun ancak bir köy takımı olarak 1.amatör kümede mücadele eden kumyakaspor yine aynı muhtar tarafından kaderine terk edilip sahipsiz bırakılmıştır.Bu takım bu sene muhtarın vermiş olduğu sözleri tutmadığı için küme düşecektir.Mudanya nın tek 1.küme temsilcisi bu şekilde yanlız bırakılmamalıdı r,Belediye başkan yardımcısı Münir Eroğ lunada sitem ediyorum kulübümüze bir kuruş dahi yardım etmemiştir bir kumyakalı olarak,istifa eden yönetimede yazıklar olsun bu takımı basiretsiz adamlara bırakıp köşenize çekildiğiniz için....
 
 
+3 #2 Ziyaretçi 26-09-2011 10:42
ELESTIRILERE CEVABEN
KUMYAKA HALKINA ve kardesım gortermıs oldugun duyarlılıa tesekkur ederim benım her ınsanın dusunce ve elestırısıne saygı duyup ısımızı daha ıyı yapmak adına bızı motıve eden unsurlar olarak adletmekten baska bır dusuncede olmadıgımızı cogul kullanıyorum cunkı bız bır yonetımız arkadaslarım adınada konusmam gerektıgındendı r. bızler 2009 yılından berı daıma koyumuz adına ıyılerı yapmayı koyumuzun hak ettıgı yerlerde olmasını dusundugumuz ıcın ugras verırken her turlu lehte ve alehte her turlu elestırı ve taktırı saygı ıle karsılıyor hıc kımseyı rakıp yada karsıt gormeden ugras vermeye calısıyoruz sımdı hanı bır tabır vardır kırk yıl tasıyıp bırgun tasımadıgında ınsanların dusundugunu soylemeye gerek yok sanırım gecenlerde kumyaka sporlu bır kardesım kumyaka kadınlar dernegıne gostermıs oldugumuz ılgıyı spor kulubumuze gostermedıgımız le ılgılı serzenıslerını dıle getırmıs bu kulubumuz ıkıncı amator kumeden bırıncı kumeye bu muhtarlık yonetımının ve yıne bu kardesımızın koyumuz ınsanı ve ıs adamı munur eroglunun hıc bır katkıda bulunmadıgından bahsetmıs soruyorum bu kardesıme ıkı sezondur bu kulubumuzun butun dıs saha maclarına munur agbımızın tahsıs ettıgı aracla gıttıklerınden haberı yok sanırım hesabını sız yapın ılle maddı destekmı gerekıyor bu bı anlamda manevıde olsa sonucunda destek degılmıdır yıne bu kulube ıkı yıldır yaklasık 30.000tl destek yapan bu yonetım degılmıdır pekı soruyorum sız kulubumuzun degerlı yonetımı bu kulube kac kurusluk menfaat sagladınız hangı etkınlıge ımza attınız sıze sunulan sahılde sezlong ve otopark pazar yerı gelırlerı ıle ılgılı ne yaptınız yonetımımızın ucuncu yazını bıtırdık koyumuzde hangı etkınlıgı duzeledınız sonra mesnetsızce yerel basında muhtar ramız batmaz verdıgı sozlerı yerıne getırmedı bunun ıcın topluca ıstıfa ettık dıyosunuz bu makam ramız batmazı tekelı yada ozel sırketı degıl hıc bırzaman olmadı olmıyacakta kamuıdaresı yonetmek spor kulubu yonetmek degıldır ıcındekı tum unsurlarla beraberdır begenırsınız yada begen messınız zamanı geldıgınde buna cok degerlı koy halkımız karar verecektır onların verdıgı yada verecegı karar demokrasının geregıdır bunada herkezın saygı duymasından baska bırsey yoktur.butun bu ıfade ettıklerım serzenıs degıl gerceklerdırbız ısımızı yapmaya devam edıyoruz taktır kumyaka halkının butununundur.menfı yada na menfı herkezın dusuncesıne saygılıyız oylede olmaya devam edecegız.saygılarımla KUMYAKA KOY MUHTARI RAMIZ BATMAZ.
 
 
0 #3 Ziyaretçi 26-09-2011 21:52
Öncelikle Muhtarımız Ramiz Batmaz iki senedir bu takıma maddi olarak yardım yapıyor bunu kimse inkar edemez,burada kesinlikle yanlış giden şey yönetim ile Muhtarın aynı frekansta bulunmamasıdır, görüş ayrılıkları,ile tişim bozuklukları kulüp ile muhtar ilişkisini bu hale getirmiştir,bir konuda Münür abi için söyleyim biz son iki deplasmana kendimiz araba tutarak gittik,bunuda 100 tl ye tuttuk,7 deplasmana gidildiğine göre Münür abinin bu takıma maddi katkısı 700 tl dir kendisine kulüp adına teşekkür ederiz,bu olayların tek çözüm noktası kulüp bir an önce genel kurula gidip yeni başkanını seçmeli ve bu kaos ortamı ve dargınlıklar bir an önce bitmelidir,iyi bir vizyon yakalayan Kumyakasporumuz tekrar layık olduğu yerlere gelmelidir.
 

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU