Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2011 Yılı Haber Arşivi Zeytinbağı'na Yazık Olacak

Zeytinbağı'na Yazık Olacak

E-posta Yazdır PDF

Tarık Arslan Gazeteci2700 yıllık bir maziye ve tarihi dokuya sahip olan Zeytinbağı beldesinin sahilinde bulunan ve yaz aylarında binlerce insanın oturup dinlenebildiği, koyu sohbetlere daldığı çay bahçeleri bugün yıkılmak isteniyor.

İnsanlara hizmet veren bu tür işletmeler neden yıkılmak yok edilmek istenir bunu kimsenin anladığını sanmıyorum. Tarihi kimliği ile her zaman göz önünde olan, kiremitler diyarı olarak adlandırılan ve bugüne kadar yüzlerce dizi ve film çekimlerine doğal plato olarak hizmet veren Zeytinbağı beldesi neden karanlığa büründürülmek isteniyor. Dizilerin, filmlerin çekildiği, yüzlerce artistin sanatçının uğrak yeri durumunda olan ve ülkemizin dört bir köşesinden, belirli dönemlerde de yurt dışından yüzlerce misafirin ağırlandığı Zeytinbağı beldesinde sahilde bulunan çay bahçeleri bugün yıkılması için çalışma yapılıyor.

Tarihi yapılarıyla da ünlü olan Zeytinbağı eski ismiyle (Trilye) de yıkılması için çaba harcanan çay bahçelerinde ve yıkılmak istenen restoran kafeterya gibi işletmelerde ailelerine bakmakla hükümlü olan onca insan çalışıyor, devlete vergilerini de veriyor. Geceleri vatandaşların, çay bahçelerinin aydınlattığı ve belediyenin geçtiğimiz yıllar içinde modern tarzda yeniden düzenlediği kordon boyunda huzur turlarını güven içinde attıkları kordon boyu şimdi karanlığa büründürülmeye çalışılıyor.

Zeytinbağına yazık olacak, ayrıca belediyenin gelir kapısı olan işletmelerin ortadan kaldırılmasına çalışılması hem belediyenin hem de Zeytinbağı beldesinin ekonomisine vurulacak en büyük darbedir. Burada her kesimden insana, işletmelere, siyasi otoriteye, sivil toplum kuruluşlarına ve vatandaşlara belediyeye çok iş düşüyor.

Durdurun, bu yıkılmaların artık önüne geçin, Zeytinbağını karanlığa sokmayın. Yer kürede yaşayan insanlar ayın keşfedilmesiyle, ayın oluşumunu artık biliyor ve diğer gezegenlerin oluşumunu keşfetmeye ve tanımaya çalışırken bizler modernlikten uzaklaşarak karanlığa bürünmeyelim. İnsanların çay bahçelerinde oturma özgürlüklerinin önüne set çekmeyin ve çekilmesine de fırsat vermeyin.

Çay bahçeleri bölgelerin olmazsa olmazlarıdır. Denizi olmayan yerleşim yerlerinde bile çay bahçeleri bulunuyor, bir adım ötemizde 28 kilometre mesafede bulunan Bursa da bile, kapısında aile çay bahçesi yazan tabelaların asılı olan işletmeler bulunurken deniz bölgesi olan bölgelerimizde çay bahçeleri yıkılıyor ortadan kaldırılıyor artık bu yıkımlara dur deyin, bölgelerimizi bizlere bırakın özgürce yaşamamıza, soluk almamıza karışmayın, müdahale etmeyin.

Böylesine önemli kararlar alınırken vatandaşlara neden sorulmaz, bizler adına kimse karar almamalıdır. Zeytinbağında yüzlerce insan çay bahçelerinin kaldırılması konusunda oldukça kızgınlar ve referandum yapılmasını ve kendilerinin de fikirlerini almaları isteniyor. Aslında doğrusu da bu.

TARIK ARSLAN

 

Son Güncelleme ( Perşembe, 20 Ekim 2011 12:49 )  

Yorumlar  

 
0 #1 Ziyaretçi 03-10-2011 11:33
Tarık abi son derece haklısın ... bu konuda sana katılıyorum halkı duyarlı olmaya davet ediyorum ...
 
 
0 #2 Ziyaretçi 14-10-2011 11:37
Sevgili Tarık,
Yerden göğe kadar haklısın.
Söylenecek herşeyi söylemişsin. Önümüzdeki sayı gazetede buna geniş yer verelim. Üzerinde duralım.
Mudanya, Zeytinbağı gibi güzellikler başka yerde yok. Bunların yokolmaması lazım. Bunun için de yasal zeminde her türlü mücadeleyi başlatmak ve Ali Turan'a katkı vermek lazım. Selamlar,
 

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU