Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2011 Yılı Haber Arşivi Mudanya Mütarekesi'nin 89. Yılını Çoşkuyla Kutladık.

Mudanya Mütarekesi'nin 89. Yılını Çoşkuyla Kutladık.

E-posta Yazdır PDF

Mudanya Mütarekesi nin 89. yılı kutlaması Atatürk Anıtı Saygı DuruşuUlusal zaferimizi taçlandıran Mudanya Mütarekesi’nin imzalanışın 89. yıldönümü  5-11 Ekim 2011 tarihleri arasında yapılan etkinliklerle kutlandı. Mudanya Mütarekesi'nin imzalandığı 11 Ekim günü  Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtına  çelenk konuldu, şehitlerimiz için Saygı Duruşunda bulunularak, İstiklal Marşımız okundu.

Mudanya Mütarekesi Müze Evi Meydanı’nda yapılması planlanan etkinlikler havanın yağışlı olması nedeniyle Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Uludağ Üniversitesi (U.Ü.) Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Yusuf Oğuzoğlu günün mâna ve önemini anlattığı konuşmasında, “Mudanya Mütarekesi bir bakıma 10 yıllık bir harbi sona erdiren bir olaydır. Balkan Harbi’yle başlayan ardından, Çanakkale, Sarıkamış ve I. Dünya Savaşı’nın tüm cephelerinde devam eden ve daha da önemlisi ülkemizi işgal eden emperyalist güçleri bu topraklardan atan Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı da sona erdiren bir anlaşmadır” dedi.

Mudanya Mütarekesi nin 89. yılı kutlaması Atatürk Anıtı Saygı DuruşuMudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk, “Mudanya Mütarekesi’nin 89. yıldönümünü ilçemizde bir hafta boyunca yaptığımız çeşitli etkinliklerle kutladık. Bu yıl ulusal olarak kutladığımız etkinliklerimizi önümüzdeki yıl bir aksilik olmazsa Uluslararası olarak kutlayıp Mudanya’nın ismini tüm Dünya’ya duyurmak amacındayız. Mütareke Anlaşmasının imzalanmasında başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk onun yakın silah arkadaşı Büyük Asker, Büyük İnsan ve Büyük Siyasetçi İsmet İnönü ile silah arkadaşlarını rahmetle anıyoruz” dedi.

Mudanya Kaymakamı Adem Öztürk, “Bugün bizler milletimizin Atatürk’ün önderliğinde verdiği milli mücadele zaferini taçlandıran Mudanya Mütarekesi’ne ev sahipliği yaparak dünya tarihine Mudanya ismini yazdırmaktan büyük onur ve gurur duyuyoruz. 1321 yılında Osmanlı topraklarına katılan Mudanya geçmişte olduğu gibi milli mücadele yıllarında da Cumhuriyet tarihimize damga vurmuş, Doğu Trakya ve Boğazlarımızın bugünkü Misak-ı Milli sınırlarımıza dâhil edilmesini sağlayan en önemli anlaşmalardan birisi burada Mudanya’da imzalanmış ve tarihe Mudanya Mütarekesi olarak geçmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle bu cennet vatanda bağımsız ve özgür yaşamamızı sağlayan başta Büyük Önder Atatürk’ü, İsmet İnönü’yü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyor saygılar sunuyorum” dedi.

Mudanya Mütarekesi nin 89. yılı kutlaması Atatürk Anıtı ellerde Atatürk ve İsmet İnönü nün fotoğrafıUğur Mumcu Kültür Merkezindeki etkinlikler öğrencilerin şiir okumaları ve U.Ü. Halk Oyunları ekibinin gösterisiyile sona erdi.

Mudanya Mütareke Müze Evi Meydanı'nda ki İsmet İnönü Anıtı’na koyulan çelenkler, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından 89. yıl önce imzalanan anlaşmanın tanığı olan Mütareke Müze Evi  ziyaret edildi. Müze’yi gezenler arasında İsmet İnönü’nün Torunu Hasan Hayri İnönü dedesi İsmet İnönü ile İhtilaf Devletleri Komutanlarının anlaşmayı imzaladığı masa önündeki balmumundan heykellerin arasında duygulandı ve “Daha önce de geldiğimiz bu binada bu kadar etkilenmemiştim, ilk bu defa etkinliğe katılıyorum, bugün burada olmamın hissi çok farklı, çok mutlu oldum ve duygulandım” dedi.

Kutlama törenine Bursa Vali Vekili Mustafa Karslıoğlu, Belediye Başkanı Hasan Aktürk, Kaymakam Adem Öztürk, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, CHP Bursa Milletvekilleri Turan Tayan, Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Akyan Erdemir, Kemal Ekinci, İl Başkanı Gürhan Akdoğan, Bursa Merkez Jandarma Komutanı Albay Mehmet Kadan, Mudanya Garnizon Komutanı Binbaşı Oğuz Savaş, Mudanya Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Sena Koyuncu, U.Ü. Güzel Sanatları Dekanı Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, İl Kültür Müdürü Ahmet Gedik, siyasi partilerin temsilcileri, protokol ve vatandaşlar katıldılar.

CHP Mütareke Mimarı İsmet İnönü'yü Anıtı Önünde Andı. 

CHP Mudanya İlçe Örgütü İsmet İnönü anıtına ayrıca çelenk koydu İlçe Başkanı Erhan Özekin bir konuşma yaptı.ıMütareke etkinliklerinin ardından Mudanya CHP Örgütü İlçe Başkanı Erhan Özekin, Yönetim Kurulu üyeleri, partililer ve vatandaşlar İsmet İnönü Anıtına çelenk koyarak saygı duruşunda bulundular. 

İsmet İnönü Anıtı önünde kısa bir konuşma yapan CHP Mudaya İlçe Başkanı Erhan Özekin "Burası Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluş temelinin atıldığı, Loazan'a giden yolun açıldığı, emperyalist güçlere karşı verilen mücadele'nin ilk adımının atıldığı yer Mudanya. Bizlerde burada yaşıyoruz. Ne mutlu bizlere. Ben bir defa daha ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, bu anlaşmada siyaset adamlığını, askerliğini ve diplomasiyi konuşturan İsmet İnönü'yü ve tüm silah arkadaşlarını şükranla anıyor, hepinize bu katılımınız için çok teşekkür ediyorum, saygı ve sevgilerimi sunuyorum" dedi. 

 Erhan Özekin'in Konuşması Tıkla Dinle

  

Son Güncelleme ( Çarşamba, 12 Ekim 2011 09:16 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU