Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2011 Yılı Haber Arşivi Mudanya’nın depreme dayanıklılık envanteri çıkarılacak.

Mudanya’nın depreme dayanıklılık envanteri çıkarılacak.

E-posta Yazdır PDF

Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk

Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk, yaşanan Van Depremi ardından gündeme gelen Mudanya’nın deprem riski, jeolojik ve jeofizik durumu ile ilgili, “Mudanya, bulunduğu bölge itibariyle denize kıyısı ve dere yataklarına yakın olan alüvyonlu bir bölge olmasının yanında zemin açısından taş yapının görüldüğü ve çok güçlü kaldırma kuvveti olan arazilerden oluşuyor” açıklamasını yaptı.

1999 depreminden sonra, Mudanya’da deprem konusunda belli birikim ve bilginin oluştuğuna vurgu yapan Aktürk, “1999 depreminde görev yapan teknik elemanlarımız Mudanya’da hala görev yapmaktadır. Gölcük, Değirmendere ve Yalova’da gönüllü olarak görev yapan ve deprem konusunda önemli bilgi ve tecrübelere sahip bir teknik kadromuz var” dedi. Aktürk ayrıca, 1999 depreminden en az etkilenen bölgelerden biri olan Mudanya’da birkaç binanın yıkım derecesinde zarar gördüğünü ve 1999 depreminden sonra yıkılması kararı alınan bir tek binanın bile bulunmadığını sözlerine ekledi.

“RUHSATSIZ BİNALARA GEREKEN RESMİ İŞLEMLERİ YAPIYORUZ”

Güzelyalı bölgesinde az sayıda görülen ruhsatsız yapılara karşı resmi işlemlerin yapıldığını ve caydırıcı tedbirlerin ivedi olarak alındığını aktaran Aktürk, “Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir ilçe olan Mudanya’da kaçak yapı oranı %5’lere ulaşmayan oranlardadır. Ruhsatsız bina yok denecek kadar az” diye altını çizdi. Köy statüsünden mahalle statüsüne geçen bölgelerde ruhsatsız binaların bulunduğuna işaret eden Aktürk, “Tespit edilen kaçak yapılara anında gerekli müdahaleler yapılmaktadır” şeklinde konuştu.

“TÜM BİNALARA LABORATUAR DERECESİNDE DENETLEME YAPILMALI”

Türkiye genelinde binalara yönelik yapılması gündeme alınan depreme dayanıklılık denetlemesinin yakın bir tarihte Mudanya’da da başlayacağı bilgisini veren Aktürk, “Mudanya’da tüm binaların bir plan ve program çerçevesinde laboratuar incelemeleri sonucunda bir çalışma yapılması gerekmektedir” diye belirtti. Birçok bölgeye göre Mudanya’da laboratuar denetleme masrafının çok daha az olacağını belirten Aktürk, “Devlet ve hükümet politikası olarak gündeme alınan bu denetlemeler Mudanya’da da en kısa sürede başlatılacaktır” diye ifade etti. 

Konuyla İlgili Önceki Haberimiz

Kemal Demirel Gemlik Körfezi Depremi Yaklaşıyor. Tedbir Alan Yok!

CHP İlçe Örgütü Gündemi Sorguladı, Sordu ve Uyardı.

Son Güncelleme ( Cuma, 04 Kasım 2011 23:57 )  

Yorumlar  

 
+4 #1 Ziyaretçi 04-11-2011 22:06
Mudanya, bulunduğu bölge itibariyle denize kıyısı ve dere yataklarına yakın olan alüvyonlu bir bölge olmasının yanında zemin açısından taş yapının görüldüğü ve çok güçlü kaldırma kuvveti olan arazilerden oluşuyor” açıklamasını yaptı.
bu nasıl bir cümledir nasıl bir aciklamadır yazık bize
 
 
+2 #2 Ziyaretçi 06-11-2011 13:47
Güzelyalı yamaçlarına bu kadar sıkışık apartmaların yapılmasını anlamıyorum.Mimar ve mühendis değilim ama buralara böyle yapılar yapılması gerek estetik gerekse plan ve projelere uygun mudur?
Herkese iyi bayramlar...
 
 
+2 #3 Ziyaretçi 09-11-2011 15:57
Burgazdaki o yamaçlarda bulunan binalara Bursa'dan gelirken bakıldığında oranın ne kadar plansız ve kötü görünümlü olduğu gözler önüne seriliyor.Turizm ilçesi olacağiz deniliyor fakat böyle mi?Kaçak yapı oranı yüzde 5'in altında olabilir fakat önemli olan kaçak yapıyı hiç yaptırmamak.Bursa'nın kaçak yapılardan ne hale geldiği ortada.
Mudanya Belediyesi mutlaka iyi işlerde yapıyordur ama özellikle planlı kentleşmeye çok özen göstermelidir.
 
 
+2 #4 Ziyaretçi 11-11-2011 10:18
Sayın başkanım, çok güzel tebrikler. yalnız havada kalmasın . Tarih verin tarih. Ne zaman başlayacaksınız çalışmalara ne zaman bitireceksiniz ? Artık "söz" değil "icraat" bekliyoruz.
 
 
+1 #5 Ziyaretçi 11-11-2011 10:26
Binaların çoğu depreme dayanıksız bunu hepimiz biliyoruz. O yüzden depreme dayanıklılık değilde depreme dayanıksızlık envanteri denmesi daha doğru kanımca. bilhassa en büyük fay hattının 10 km yanında yaşayan , alüvyal bölge ve dolgularla kaplı , kıyısından yukselen 5 katlı çökelek binalarla geleceğin Erciş'i bahtsız Mudanya...
 

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU