Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2011 Yılı Haber Arşivi Girişimcilere Uzmanından Altın Öğütler

Girişimcilere Uzmanından Altın Öğütler

E-posta Yazdır PDF

Emel KoçakBursa Kent Konseyi Bursa Çalışma Grubu tarafından Başbakanlık Sermaye Piyasaları Kurulu (SPK) işbirliğiyle düzenlenen ‘Tasarruf-Yatırımı ve Borsa’ konulu seminerde konuşan Baş Uzman Emel Koçak, vatandaşların nerelere yatırım yapabileceklerini anlattı.

Bursa Kent Konseyi Bursa Çalışma Grubu Temsilcisi İsmail Hakkı Kavurmacı’nın açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda konuşan Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Türkiye’ye örnek kurum haline geldiklerini belirtti. Etkinliğin düzenlenmesine katkı sunan SPK’ya ve Emel Koçak’a teşekkür eden Başkan Pala, Cuma günü dağcılık sporu hakkında, Cumartesi günü ise ‘İslam’da din hürriyeti’ korulu toplantı düzenleyeceklerini hatırlattı. Önümüzdeki günlerde ‘İstanbul-İzmir Otoyolu’nu’ ve ‘Deprem-Bursa’ konusunu ele alacaklarını hatırlatan Pala, Bursa’nın her konusun gündemlerine alarak katkı sunacaklarını dile getirdi.

Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Başkanlık Salonu’nda gerçekleştirilen seminere konuşmacı olarak katılan SPK Baş Uzmanı Emel Koçak, vatandaşların merak ettiği konular hakkında bilgi verdi. Herkesin çalışarak kazanç elde ettiğini, kazancını değerlendirmek istediğinde ise kararsız kaldığını belirten Emel Koçak, altın alma, döviz yapma, bankaya yatırma seçeneklerinin yanında başka neler yapılabileceklerini anlattı. Birlik tarafından 2 bin 10 kişinin katılımıyla yapılan ankette, katılanların yüzde 36’sının ‘altın alırım’ dediğini, yüzde 22’sinin ‘Gayrimenkul alırım’ dediğini, yüzde 21’inin ise ‘bankaya yatırırım’ dediğini anlatan Koçak, yatırım yapmak isteyenlerin sermaye piyasalarında hisse senedi, Devlet tahvili (DİBS), Özel sektör tahvili alabileceğini, yatırım fonu ve bireysel emeklilik sistemini de kullanabileceğini ifade etti.

Sermaye piyasası araçlarına yatırım yapıldığında en temel aracın hisse senetleri olduğunu kaydeden Koçak, “İMKB’ta toplam 367 şirket işlem görüyor. 220 şirket ise işlem görmüyor. 70 milyonluk bir ülke için bu rakamın az olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde hisse senedi alma kültürü çok yaygın değil. Türkiye ihracatında önemli bir yerin olan Bursa’da ise sadece 39 bin 500 kişi hisse senedi alıyor. Yani Bursa’da nüfusa göre yüzde 1,6’lık kesim hisse sene ile ilgileniyor. Borsada Bursa’nın ayrı olarak şehir endeksi olduğunu da birçok Bursalı bilmiyordur. 18 tane Bursalı şirket borsada işlem görüyor. 31 Mayıs 2011’de değeri 75 bin olan Bursa endeksi, 31 Aralık 2011 tarihinde 77 bine ulaşmış olacak. Yani Bursa şehir endeksine yatırım yapanlar kar elde edecek” dedi.

Devlet tahvili, Özel sektör tahvili, yatırım fonu ve bireysel emeklilik sistemini hakkında da bilgi veren Koçak, ‘tahvil mi? Hisse senedi mi?’ sorusuna da cevap verdi. İnançlarından dolayı faiz geliri elde etmek istemeyenlerin, riski sevenlerin ve uzun vadede yatırım yapabileceklerin hisse senedine yatırım yapabileceğini dile getiren Koçak, yüksek düzeyde düzenli gelir elde etmek isteyenlerin ise tahvil alabileceğini söyledi. Parasının devlet güvencesinde olmasını isteyenlerin devlet tahvili veya hazine bonosu alabileceğini belirten Koçak, “Biraz daha riski göze alarak daha yüksek getiri amacıyla yatırım yapabilirim diyorsanız, hisse yatırımını tercih edebilirsiniz. Yatırım fonlarının katılma belgelerine yatırım yapanlar ise riski dağıtmış olur. İdeal yatırım, çeşitlendirmek suretiyle yapılandır. İyi bir yatırımcı piyasayı düzenli olarak izler ve gerektiğinde yatırımlarını bir araçtan diğer bir araca kaydırır” diye konuştu.

‘Türkiye’de insanlar paralarını nerelere yatırıyor?’ sorusuna da açıklık getiren Koçak, şunları söyledi;
“Yapılan bir araştırmaya göre, 2006 yılında 206 milyar dolar olan mevduat, 2011 yılında 391 milyar dolara çıkmış. Yani paramızın çoğunu bankaya yatırıyoruz. Buda bankalara güvendiğimizi gösteriyor. Yurtiçinde yaşayan vatandaşlarımızın yüzde 77’si de bankaya gidiyor. Yüzde 9’u tahvil alırken, 8’i hisse senedi, 6’sı da fon alıyor”.

‘Türkiye’de yatırım yapmaya karar veren insanların genelde çevresine danıştığını ifade eden Koçak, “2 bin kişi üzerinden yapılan araştırmada, insanların yüzde 29’u sosyal çevresine danıştığını, yüzde 28’i kendi finans bilgilerine güvendiğini, yüzde 9’u ise ekonomi sektöründe çalışan tanıdıklarına danıştığını belirtmiş. Yüzde 6’sı ise aracı kuruluşlara danıştığını söylemiş” dedi. 

www.radyopoyraz.com
www.radugaturk.com

Son Güncelleme ( Perşembe, 17 Kasım 2011 12:23 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU