Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2011 Yılı Haber Arşivi Prof. Ahmet Ercan 'İMRALI AÇIKLARI VE MUDANYA GÜZELYALI'DA ENDİŞE VEREN BİRİKİM VAR'

Prof. Ahmet Ercan 'İMRALI AÇIKLARI VE MUDANYA GÜZELYALI'DA ENDİŞE VEREN BİRİKİM VAR'

E-posta Yazdır PDF

Prof Ahmet Ercam Gemlik Belediyesinin Davetlisi Olarak Gemlik te seminer verdi.Bursa’nın Gemlik İlçesi’nde belediyenin davetlisi olarak konferans veren Türkiye Jeofizik Kurumu Onursal Başkanı Prof.Dr. Ahmet Ercan, "Gemlik’i ya yıkıp yeniden inşa edeceğiz veya deprem yıkacak" dedi.

İlçenin dağlık bölgeye taşınmasını isteyen Prof.Dr. Ercan, bu bölgelerdeki zeytin ağaçlarının da Gemlik Ovası’na dikilmesini önerdi. Konuşmasında Türkiye’deki 37 ilin belediyesinde Jeofizik Mühendisi bulunmadığını hatırlatan Prof.Dr. Ercan, "Depremlerde asıl suçlular belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, işaat mühendisleri, yapı denetimcileri ve müteahhitlerdir. Bana kalsa ilk önce bunları hapse atardım. Allaha emanet gidiyoruz. Ancak işin ciddiyeti ortadadır" dedi.

Jöle üzerinde oturuyorsunuz

Belediyenin davetlisi olarak Gemlik’e giden Prof. Ercan, Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz ile birlikte, İstiklal, Ilıca ve Orhangazi Caddeleri ile Dereboyu, Toşcakları Mevkii’nde incelemelerde de bulundu. Gemlik’in olası bir depremden en az zararla kurtulması için yeni konut ve resmi kuruluşların dağlık bölgede inşa edilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Ahmet Ercan, "Ben çevre dostu bir kişiyim. Zeytinliklerin zarara uğramasını asla istemem. Ama Gemlik’te yeni yapılaşmanın dağlık bölgelere yapılması kaçınılmaz. Zeytinlik ve yeşil alanlar ise mutlaka boşaltılan ova kesimine konuşlandırılmalı. Gemlik Ovası’na ayrıca yer altındaki sıvılaşmayı önleyen, su çeken okaliptüs ağaçlar dikilmeli. İlçenin tamamına yakını, özellikle ova bölümü benim ’Jöle’ dediğim, alüvyon ve çamur tabakası ile kaplı. Jöle üzerinde oturuyorsunuz. Buralara çok katlı bina ve konut alanları yapmayıp okaliptüs ağaçlar dikilmeli" dedi.

İMRALI AÇIKLARINDA 6.7 ŞİDDETİNDE DEPREM BEKLENİYOR

Açıklamalarında, Kuzey Anadolu Fay hattı, Bursa ve Gemlik fay kırıkları ve fay kolları hakkında da bilgi veren Prof.Dr. Ahmet Ercan, sanılanın aksine Gemlik’te kısa sürede bir deprem beklemediğini, Mudanya’nın Güzelyalı Mevki, Yalova’nın Armutlu ve İmralı açıklarında endişe veren birikimin bulunduğunu belirtti. Bu bölgelerde kısa süre içersinde 6.4-6,7 büyüklüğünde deprem beklediğini, bu depremden Gemlik başta olmak üzere, Bursa’nın da etkileneceğini ifade eden Prof.Dr.Ercan, bunlara rağmen kırıklarla ve faylarla değil, yapılarla uğraşılmasını önerdi. 

www.radyopoyraz.com
www.radugaturk.com

Son Güncelleme ( Cumartesi, 19 Kasım 2011 17:23 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU