Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2011 Yılı Haber Arşivi Mudanya belediyesi'nden Deprem Semineri

Mudanya belediyesi'nden Deprem Semineri

E-posta Yazdır PDF

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Mühendislik Fakülteleri Dekan Vekili Doç. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu.Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Mühendislik Fakülteleri Dekan Vekili Doç. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı deprem konulu seminer Mudanya Belediyesi Meclis Toplantı Salonunda yapıldı.

Mudanya Belediyesi Meclis Üyeleri, Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri, Mudanya Mimarlar Odası Üyeleri, Mudanya Belediyesi İmar Biriminde görevli teknik personel ve Mudanya Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi Üyelerine yönelik yapılan deprem konulu seminere, Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk, Mudanya Belediye Başkan Yardımcıları Dr. Kartal Saldırış ve Hafize Altıkulaçoğlu katıldı.

“DEPREM GERÇEĞİNİ KABUL EDELİM”

Konuşmacı olarak katılan Doç Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, Marmara Bölgesinin deprem riskini, fay hareketlerini, tarih boyunca Marmara’da yaşanan depremleri, depremin önceden tahmin edilebilirliğini anlattı. “Deprem gerçeğini kabul edelim. Bu bölgede büyük bir deprem bekleniyor. Korku ile zaman kaybetmeyip gerekli önlemleri alalım” diye konuşan Kutoğlu, slayt eşliğinde bilgiler verdi.

Bursa’da depremi önceden tahmin etmek için kurulan tüm sistemlerin işe yaramaz olduğunu söyleyen Kutoğlu, “Bu sistemler depremin şiddetini ölçmek amacıyla kurulmuştur. Önceden tahmin edebilmek için Marmara Bölgesinde bugüne dek olan depremlerin hareketlerinin incelenmesi gerekiyordu. Bu inceleme yapılamadığına göre önceden tahmin edebilmemiz için birkaç büyük depremin ayrıntılı incelenmesi gerekiyor” dedi. Sismik dalga hareketleri, yerkabuğunun yükselmesi ve radon gazlarının takip edilmesi ile sadece yakın bir tahminin mümkün olabileceğine işaret eden Kutoğlu, “Bursa’nın deprem grafiği için ayrıntılı bir çalışma yapılması gerekiyor.

Umarım yakın zamanda bu çalışma yapılır” diye konuştu. Deprem gerçeği karşısında zamana karşı yarışarak afet öncesi ve sonrası eylem planlarının hazırlanarak bir an önce faaliyete geçirilmesi gerektiğine vurgu yapan Kutoğlu, “Yerel yönetimlere çok iş düşüyor. Arama kurtarma birimlerinin organize olması gerekiyor” şeklinde belirtti.

“KOORDİNELİ ÇALIŞMAK GEREKİYOR”

Seminer sonunda söz alan Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk, Japonya’dan örnek vererek, “Umarım Japonya’da olduğu gibi deprem esnasında binalara güvenebileceğimiz bir duruma geliriz” diye ifade etti. Tüm Türkiye’de deprem riskinin var olduğuna işaret eden Aktürk, “Devlet, yerel idare ve üniversiteler depreme karşı birlikte çalışmalı birlikte hareket etmelidir. Van depreminden sonra bu birlikteliğin sağlanması için gereken girişimler yapılmaya başlandı” diye sözlerine ekledi. Yapılan imar planı ve revizyonlarında gereken hassasiyetin gösterildiğini aktaran Aktürk, “İnşaat sektörünün de deprem sonrası daha bilinçli olduğunu gözlemliyoruz. Depreme karşı gereken tüm önlemleri alacağız” dedi. 

www.radyopoyraz.com
www.radugaturk.com

 

Son Güncelleme ( Cumartesi, 19 Kasım 2011 17:38 )  

Yorumlar  

 
+5 #1 Ziyaretçi 19-11-2011 20:10
Külliyen Edebiyat. İcraat yıllardır yok Mudanya'da. 1998 depreminden bu yana 13 sene geçti. Marmara fay hattı Mudanyanın 10 km önünde oldugu 13 senedir biliniyor. Ve başkan diyorki "Depreme karşı gereken tüm önlemleri alacağız" . Yani hala daha deprem konusunda da birşey yapmadık biz.
 

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU