Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2011 Yılı Haber Arşivi Mudanya Kumyaka Köyü BEBKA Projesini Gerçekleştirdi.

Mudanya Kumyaka Köyü BEBKA Projesini Gerçekleştirdi.

E-posta Yazdır PDF

Kumyaka Köyü BEBKA PROJE TanıtımıTürkiye’de ilk defa bir köy muhtarı BEBKA’ YA sunduğu projesini kabul ettirerek aldığı destekle “Zeytinde Verimliliği Artırma”  adlı projesini gerçekleştirerek uygulamaya koydu.

Mudanya Kumyaka Köyü Muhtarı Ramiz Batmaz, proje koordinatörü Tijen Yener aracılığıyla sunduğu “Zeytinde Verimliliği Artırma”  adlı proje BEBKA tarafından kabul edilerek verilen çalışmalara başlandı. 20.05.2011 – 20.11.2011 tarihleri arasında zeytinde verimliliği artırmak için yapılan eğitimlerle 18 ile 70 yaş arası erkek ve bayan üreticilere çeşitli 126 saatlik eğitimler vererek projenin gerçekleşmesi sağlandı.
Mudanya Otantik Otelde yapılan bilgilendirme toplantısında yapılan sunuma proje sahibi Kumyaka Muhtarı Ramiz Batmaz, proje ortaklarından Uluda Üniversitesi Ziraat Fakültesi Doç. Dr. Mihriban Korukluoğlu, Bursa İl Özel İdaresi Sağlık ve Çevre Daire Başkanı Haluk Bilgesoy, Mudanya Kaymakamı Adem Öztürk katıldılar.

Proje sahibi ve ortaklarına slayt gösterisi eşliğinde bilgiler veren proje koordinatörü Tijen Yener, “ projenin öncelik alanı üretilen ürünün katma değerin yükseltilmesi, zeytinde verimin ve kalitesinin artırılması, üreticinin ürününü daha rekabetçi bir fiyata satmasıdır. Altı aylık proje süremizde bütçemiz 53 Bin 244 lira olup başvuru sahibi Kumyaka Muhtarlığıdır. Oraklarımız, Bursa İl Özel İdaresi, Uludağ Üniversitesi ve Mudanya kaymakamlığıdır. Amacımız doğru işlemlerle rekabet edebilen “Kumyaka Köyü” Zeytini markasını yaratmaktır. Sulama, budama, beslenme, gübreleme, hastalık ve zararlılar ile ilgili eğitimler verdik. Eğitimlerimizi Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Mihriban Korukluoğlu, Prof. Dr. Haluk Başar, Prof. Dr. Semih Yazgan, Doç. Dr. Ümran Ertürk, Yrd. Doç. Dr. Alper Kumral verdiler” diyerek sunumunu sonlandırdı.


Proje ortaklarından Mudanya Kaymakamı Adem Öztürk, “Çiftçileri eğitmeyi amaçlayan önemli bir projeye ortak olarak girdik, çünkü bizimde sahibi olduğumuz bir projemiz vardı. Gerçekten çok güzel bir proje ben bu projeden dolayı köy muhtarımızı ve projenin hazırlanmasında emeği geçen Tijen hanıma ve ortaklarımıza emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu projenin özelliği köy muhtarımız tarafından hazırlanıp destek alan ilk proje olmasından dolayı diğer köylerimize örnek olmasını diliyorum” dedi. 

 
Bursa İl Özer İdaresi Sağlık ve Çevre Daire Başkanı Haluk Bilgesoy ise bu projede olduğu ajansların ve özellikle BEBKA projesin projelerinde bazen proje sahibi bazen de ortak olarak katılım sağlıyoruz. Bu projeye daha önce proje hakkımızı doldurduğumuz için ortak olarak katkı sağladık. Önümüzdeki yıl bu uygulamanın sonuçlarını alarak daha sonra çok farklı bir projeyle devamını sağlayacağız. Ben bu projede desteğini ve emeğini esirgemeyenlere çok teşekkür ediyorum diyerek bilgilendirme toplantısını sonlandırdı.

Tarık ARSLAN/MUDANYA/

www.radyopoyraz.com  www.radugaturk.com Son Güncelleme ( Cumartesi, 19 Kasım 2011 23:50 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU