Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2011 Yılı Haber Arşivi CHP Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkına Kavuşmasını Kutladı.

CHP Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkına Kavuşmasını Kutladı.

E-posta Yazdır PDF

CHP5 Aralık Türk kadınının seçme ve seçilme hakkının verilmesi Mudanya CHP kadın Kolları tarafından iskele meydanın da bulunan Atatürk anıtına çelenk konulması ve 1 dakikalık saygı duruşu ve akabinde İstiklal marşının okunması ve günün anlam ve önemini belirten konuşma CHP ilçe başkanı Erhan Özekin ve CHP kadın kolları başkanı Hürriyet Aslıkara tarafından yapıldı.

Yapılan açıklama da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk kadınları için kullandığı Vecihi sözlerden söz edildi. Ulu Önder’in değdi” Kadınlarını geri bırakan milletler medeniyetten nasibini alamazlar” sözleriyle başlayan konuşma da  “Siyasi hayatta, belediye seçimleri ile tecrübe kazanan Türk kadını bu defa milletvekili seçme ve seçilme hakkını elde etmiş bulunmaktadır. Medeni memleketlerin birçoğunda, kadından esirgenen bu hak bugün Türk kadınının elindedir. Bu hakkını salahiyet ve liyakatla kullanacaktır. Bu hak biz Türk kadınlarına armağan edilen Atamızdan bir mirastır.

CHP
Ancak dünya da bu ilk adımları atmış olmamıza karşın, Birleşmiş Milletler kalkınma programı(UNDP) insani gelişim raporuna göre Türkiye, kadınların politik ve ekonomik hayatta yer almaları bakımından maalesef 80 ülke arasında 76 sırada bulunmaktadır.

21. Yüzyıl Türkiyesinde töre cinayetleri, kocası tarafından katledilen kadın cinayetleri ve berdel uygulamaları ile kadınlarımız ülke gündemine oturmuştur. Kadının insan haklarının eksiksiz yaşama geçmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, mecliste ve tüm karar mekanizmalarında eşit temsil ve eşit katılım ile mümkündür. Bunun için Anayasa, siyasi partiler ve seçim yasaları değiştirilmeli ve % 50 cinsiyet kotası getirilmelidir. Bütün insanlık tarihi boyunca tarihin hiçbir döneminde hiçbir lider, kadın hakları konusunda Atatürk kadar önsezili ve öngörüşlü olmamış onun kadar uğraş ve savaş vermemiştir. Nu Mutlu Atatürk yetiştiren bir Türk kadınına ne mutlu ona sahip olan Türk Milletine” denildi. 

Tarık ARSLAN/MUDANYA

 

www.radyopoyraz.com  www.radugaturk.com

Son Güncelleme ( Pazartesi, 05 Aralık 2011 22:41 )  

Yorumlar  

 
+14 #1 Ziyaretçi 07-12-2011 00:04
CHP'nin yerel siyasetçileri belirli gün ve haftalar kitabının dışına çıkıp, tepede neler oluyor diye baksa daha iyi olucak, malesef partiyi soroscular yönetiyor. .
 

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU