Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2011 Yılı Haber Arşivi Vefatının 38. Yılında İsmet İnönü Mudanya da Anıldı.

Vefatının 38. Yılında İsmet İnönü Mudanya da Anıldı.

E-posta Yazdır PDF

İsmet İnönü Anma Töreni Mudanya 2011.Ulu Önder Atatürk'ün en yakın silah arkadaşı, birinci ve ikinci İnönü Meydan Muharebelerinin zafer sahibi komutanı, Lozan'a giden yol Mudanya Mütarekesi'nin başarılı devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü vefatının 38. yılında Mudanya Mütarekesi karşısındaki anıtı önünde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mudanya örgütü tarafından anıldı.

CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan, eski milletvekillerinden Kemal Demirel, Abdullah Özer, Mudanya Esnaf Odası Başkanı Emir Ali Usta ile CHP Mudanya İlçe teşkilatının katılımlarıyla, Mudanya Mütareke binası karşısında bulunan İsmet İnönü anıtı önünde tören düzenlendi.

Törene İnönü’nün Anıtına çelenk konulmasıyla başlandı. Daha sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam edildi. Törende CHP Mudanya İlçe Başkanı Erhan Özekin bir konuşma yaparak, İnönü’nün askeri ve siyasi kimliği hakkında detaylı bilgiler verdi. CHP Mudanya İlçe Başkanı Erhan Özekin'in anma konuşmasının tam metni şöyle ;

İSMET İNÖNÜ’yü ANARKEN   25.ARALIK.2011

Bugün 25 Aralık, büyük devlet adamı,diplomat,asker, İnönü savaşlarında ulusun ters dönen alın yazısını yenen, Lozanın  yapıcısı,demokratik rejimin uygulayıcısı, Ulusal kurtuluş savaşının  Cumhuriyet devriminin en önemli ve saygın mihenk taşlarından, Mudanya Mütarekesinin baş mimarı ve M.Kemal ATATÜRK’ün en yakın silah arkadaşı ,dünyanın sayılı siyasetçisi Mustafa İsmet İNÖNÜ’nün 38.ölüm yıldönümü nedeniyle biraraya geldik.


Hepiniz hoş geldiniz.

Mustafa İsmet 24 Eylül 1884 yılında İzmir’de doğdu.İlk ve orta öğrenimini Sivas da tamamladı.Bir yıl Sivasta Mülkiye İdadisinde okuduktan sonra ,İstanbul’a giderek Kara Topçu Okulunda okudu, topçu teğmen olarak mezun olduğu okuldan, 1906 yılında Kurmay Yüzbaşı olarak Edirnedeki 2.Ordunun 8.Topçu alayına atandı.


Ordudaki değişik görevlerinden sonra 1920 yılında Garb Cephesi Kuzey Kesim Komutanlığına getirilen İnönü 1.ve 2. İnönü Savaşlarında Yunan ordularını bozguna uğratarak adını şanlı tarihimize yazdırmıştır. Ülkemizin emperyalist güçlerden kurtulmasıyla kurulan yeni mecliste Malatya Milletvekili olarak görev yapmıştır. Cumhuriyetin ilanıyla birlikte ilk Başbakan olarak hükümeti kurmuştur.

Lozan’da 24 temmuz 1923 tarihinde ülkeyi bağımsızlığa kavuştaracak belgeyi imzalayan İnönü Oniki adaları, Balkan savaşında yitirmiş Osmanlı bozgunundan İmroz ve Bozcaada’yı çeker,çıkarır.Hatta iki küçük adada hak öne sürer ve kabul ettirir.

1931-1937 seneleri arasındaki sosyal devlet politikasının mimarı, toprak işleyenin,su kullananındır sözünün TBMM kürsüsündeki sahibi İnönü, Cumhurbaşkanı olarak geldiği dönemde karşısında ikinci dünya Savaşını bulur.Cumhuriyet ve onun devrimi bu büyük koruyucunun elinde güç kazanır,sağlamlaşır. Köy enstitüleri açılır, Halkevleri çoğalır.Toprak reformuna girişilir. Demirağlar  yurdu  sarmayı sürdürür,Hazine altınla dolu,enflasyon hiç denecek noktadadır.Ülke eşit ve onur sahibi bir statüdedir.

İsmet İnönü, 1923-1950 döneminin tüm hesabı kendisinden ya doğrudan ya da dolaylı olarak istenmiş bir devrim ve devlet adamıdır. İnönü ise bu hesabı onurla vermiş ve inkarcıları tarih önünde onursuzluğa tutsak etmiştir.

Tüm ülkenin geleceğini Lozan’da omuzlarında taşıyan,15 yıl Cumhuriyet Devrimlerini yerleştiren,50 yıl boyunca Cumhuriyeti koruyan,kolluyan,savunan ülkeyi demokratik düzene kavuşturan, bu yoldaki yenilgisine’’En büyük zaferimdir ‘’ diyebilen kaç lider vardır yeryüzünde.Böyle bir kişiliğe hayran olmamak mümkün değil. O mevkilerini parayla satın alanların masraflarını er geç tahsil edeceklerini yıllarca öncesinde gördü. O ‘’namuslu insanların en az  namussuzlar kadar cesur olmalarının gerektiğini ‘’ yaşamında somut örneklerle kanıtladı.

Bugün Cumhuriyetimizin kazanımlarını haraç mezat emperyalist   güçlere satan,aydınları,akademisyenleri,komutanları cezaevlerinde boş yere bekleten,işcisine,memuruna,öğrencisine biber gazıyla müdahale eden,yaratılan korku imparatorluğuyla halkı sindiren,  sanal gündemlerle kamuoyu dikkatini başka yerlere çeken, ülkeyi    aydınlıktan karanlığa saptırmaya çalışan ,örtülü faşizmi  uygulamaya koymaya çalışan düşüncenin hedefi ATATÜRK ve      Cumhuriyettir. Ama ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar bu çabalarının sonu hüsran olacaktır.

Ülkeye demokratik yönetim ve yöntemi veren büyük insan,  devlet adamı,demokrasi savaşcısı, padişahlığı Cumhuriyete, Cumhuriyeti demokrasiye,demokrasiyi esenliğe erdirme savaşcısı   İNÖNÜ gönlümüzde,düşüncelerimizde yaşayacaksın.

Dürüstlüğü ile savaşlarıyla, diplomatik başarılarıyla tarihe geçmiş Büyük siyasetçi ve devlet adamı İsmet İNÖNÜ’yü ölümünün    38.yılında saygı ve özlemle anıyoruz.Sonsuza dek kalplerimizde yaşayacak olan aziz hatırası önünde, saygıyla eğiliyorum. Rahat ve huzur içinde yat büyük İNÖNÜ.

ERHAN ÖZEKİN
Cumhuriyet Halk Partisi Mudanya İlçe Başkanı

 

 

www.radyopoyraz.com
www.radugaturk.com

Son Güncelleme ( Pazartesi, 26 Aralık 2011 14:54 )  

Yorumlar  

 
-2 #1 Ziyaretçi 26-12-2011 15:33
seçim zamanı böyle büyük devlet adamlarını yandaşlarından oy alacağım diye,kurtuluş savaşı sırasında olan olayları saptırarak,hakl arında haksız eleştiri yapanlar,dün yaptıkları açıklamalarda bu büyük insanı övemeyi kendilerine yakıştırmışlar..kımden bahsettiğim belli...daha dün kurtuluş savaşı sırasında İsmet İnönü için söylemediklerin i bırakmayan RTE dün bu büyük devlet adamına övgü yağdırmış...Bu nasıl bir kişiliktir,nası l bir anlayıştır bunu anlamak mümkün değil...Yazık ki bu insanlar hala bu ülke yönetimindeler, yazık çok yazık....
 
 
-12 #2 Ziyaretçi 26-12-2011 16:58
Şanslılar. Dün fotografta durdukları yerde geniş bir su birikintisi vardı. Kurumus. Yoksa böyle geniş açı poz verilemezdi.
 
 
-12 #3 Ziyaretçi 26-12-2011 19:57
Maraş faşist katliamının yıldönümünü yaşadık...herhalde başka ülkede oldu..aklımıza gelmiyor,yoksa bunuda mı kaşımıyalım...
Susalım..Biz böyle şeyler yapmayız...mı diyelim..
Ama oy istemeye gelince...
 

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU