Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2012 Yılı Haber Arşivi Başkan Aktürk'ten Güzel Sanatlar Fakültesi Açıklaması ve CHP İlçe Başkanı Rüştü Cozlan'a Cevap

Başkan Aktürk'ten Güzel Sanatlar Fakültesi Açıklaması ve CHP İlçe Başkanı Rüştü Cozlan'a Cevap

E-posta Yazdır PDF

Mudanya Belediye Başkanı Hasan AktürkMudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk makamında yaptığı basın açıklamasıyla Mudanya'da binasının yapımı için girişimlerde bulunulan Uludağ Üniversitesi (UÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi'nin Gemlik'e taşınacağı haberleri ve fakülte binası yapımı hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Aktürk Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanı Rüştü Cozlan'ın Siteler Mahallesi dere yatağına bina ruhsatı açıklamasına belgeleriyle cevap verdi.

Başkan Hasan Aktürk Mudanya'nın çok uzun yıllar boyunca Mudanyaya bir fakülte veya yüksek okul yapılması yönünde mücadele verdiğini hatırlatarak bu mücadelenin hep içinde olduğunu vurguladı. Gelinen noktada Güzel Sanatlar Fakültesi'nin ve iki adet Yüksek Okulun Mudanya'da açılmasına Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü ve senatosunun karar ürettiğini söyleyen Aktürk "Eğer bu karar sonradan değişikliğe uğramadıysa geçerliliğini mutlaka devam ettiriyordur" dedi.

Tıkla Hasan Aktürk'ün Açıklamasını Dinle

Aktürk "Fakültemize Mevcut Binayı 25 Yıllığına Tahsis Yenilemesi Yaptık"


Aktürk pek çok gelişmenin ardından Mudanya eski Belediye Başkanı Erol Demirhisar zamanında hayırsever Agâh Bursalı Beyefendinin yaptırmış olduğu binayı Güzel Sanatlar Fakültesine tahsis edildiğini hatırlatarak "Binanın tahsis süresi bizim zamanımızda doldu ve ayrıca binayı kendilerine 25 yıllığına yine tahsis ettik. Çünkü asıl fakülte ve yüksek okul binalarının Mudanya'da ne zaman gerçekleştirileceği belli olmadığından biz bunu en uzun yasal süremizi kullanarak verdik. Fakültemiz halen tahsis edilen binada varlığına devam etmektedir. Fakülte'nin bir kısmı ise  Uludağ Üniversitesinde prefabrik binalarda devam ediyor " dedi.

Fakülte yapımı için yıkılan eski Tekel binası arsasının durumu hakkında araya yerel seçimlerin girmesiyle geçen zaman sürecinde fikir birliği içinde bulunulan Uludağ Üniversitesi eski Rektörü Prof.Dr. Mete Cengiz'in ani rahatsızlığı ve vefatıyla yapılan bütün planların değiştiğini hatırlatan Başkan Aktürk, göreve gelen yeni rektör Prf.Dr. Kamil Dilekle yeniden görüşmeler yapıldığını vurguladı.


Aktürk "Fakülte için Ayırdığımız 3500 metrekare Arazi 5 Milyon Türk Lirası Değerinde dir."

Aktürk basında çıkan bazı köşe yazılarına işaret ederek Güzel Sanatlar Fakültesi yapımı için deniz manzaralı 3500 metrekare arsayı Uludağ Üniversitesi yetkililerininde beğenmesiyle tahsis ettiklerini, fakülte için ayrılan arsanın bugün için bedelinin 5 milyon Türk Lirası civarında olduğunu söyledi.

Bu tahsis sonrasında Prof.Dr.Kamil Dilek'in okul binası yaptıramayacaklarını belirttiğini vurgulayan Aktürk yapılan avam proje üzerinden tahmini yapım bedeli 6 milyon Türk Lira civarında olarak belirlenen okul binası için uygulama proje yarışmasının açıldığını ve ayrıca bir dernek kurularak maddi kaynak temin edilmesi için harekete geçildiğini belirtti.

Aktürk "Hemen Kaynak Arayışına Girdik ve Projeleri Yaptıracak Duruma Geldik"

AKtürk Fakülte Binasının bütün uygulama projelerini gerçekleştirebilecek hale geldiklerini Mudanyalı hayırsever iş adamı SayınVasıf Anıl ile görüşülerek ilk etapta 500 bin Türk Liralık maddi destek sağlandığını 100'er binliralık ödemelerle 500 bin liranın ihtiyaç duyuldukça alınacağını söyledi.


Aktürk "Uludağ Üniversitesine Resmen Fakülte'nin Durumunu Yazıyla Sorduk"

Okul yaptırma derneğinde Mudanya Belediyesi yetkilileri olarak dernek yönetiminde yer almalarına karşın Fakülte Dekanının dernek yönetiminde yer almak istemediğini belirten Aktürk UÜ Rektörü Prof.Dr.Kamil Dilek'in Gemlik'te yaptığı ve basından takip ettiği "Güzel Sanatlar Fakültesi Gemlik'te faaliyete geçecek" açıklamasını hatırlatarak, Fakülte Dekanı Ahmet Şinasi İşler'i arayarak bilgi istediğini ve yapılan konuşma neticesinde dekana kırıldığını vurguladı. Başkan Aktürk resmi yazıyla UÜ Rektörlüğünden Fakültenin durumuyla ilgili bilgi talep ettiklerini belirtti.


Aktürk "Mudanya Fedakarlık Yapmıştır."

Aktürk amaç ve arzularının başarılı olup, fakülte binasının modern şekilde bitirilerek Güzel Sanatlar Fakültesini bütün bölümleriyle Mudanya'da bir araya getirmek olduğunu yineleyerek Mudanya'nın aslında çok büyük bir fedakarlık yaptığını yapılacak okulun öğrenci sayısı itibarı ile ilçeye ekonomik getirisinin çok büyük olmamasına rağmen okulu benimsediğini vurguladı.

Aktürk Mudanya'da Güzel Sanatlar Fakültesi'nin yanında öğrenci sayısı fazla olan Yüksek Okulların açılmasının daha isabetli olacağını düşündüğünü belirek "Biz okulumuzun binasını gerçekleştirmek için bu aşamaya geldik bundan sonrada mücadele vereceğiz. O yazıyı da yazmamızın nedeni şu Mudanyamızın biliyorsunuz o mahallede ilk, orta ve lise okullarına da ihtiyacı var, dediğimiz Yüksek Okullara da ihtiyacı var. Ama sonuç olarak biz önce buradaki binayı başarmamız lazım. Bunu başarabilmemiz içinde UÜ'nün kesin kararının öğrenilmesi gerekiyor." şeklide konuştu.

Aktürk "Cozlan'ın açıklaması talihsiz bir açıklama dır"

Belediye Başkanı Hasan Aktürk CHP İlçe Başkanı Rüştü Cozlan'ın Siteler Mahallesinde dere yatağı kenarında yapımı devam eden bina ile ilgili olarak yaptığı basın açıklamasını talihsiz bir açıklama olarak niteleyerek "Siyasi bir formayı üzerinde taşıyan insanlar açıklamalarında çok titiz davranmalılar. Çünkü siyaset vicdani ve doğru bir şekilde yapılması gereken sistemi içeriyor.Arkadaşlar Oradaki bina ruhsatı tamamen Ali Kaya zamanında verilmiş bir bina, ilgili binanın ruhsat yenilemesi'de Selçuk Mutlu zamanında gerçekleştirilmiştir "dedi.

Aktürk geçen belediye meclis toplantısında Chp gurubunun mevcut durumu önerge olarak verdiğini ve bu önerge karşısında kendisinin "Arkadaşlar biz gerekli incelemesini araştırmasını yapalım, ondan sonra sizi bilgilendirelim dedik akabinde imar işlerinde konuyu incelemeye aldık" diye konuştu. 

Tıkla Hasan Aktürk'ün CHP İlçe Başkanı Rüştü Cozlan'a Verdiği Cevabı Dinle


Aktürk "BUSKİ'den İnceleme Talep Ettik Sonuç Bekliyoruz"

Başkan Hasan Aktürk verilen önerge ve akabinde CHP İlçe Başkanı Rüştü Cozlan'ın açıklaması üzerine İmar İşlerinin önerge çalışmasına paralel BUSKİ'den ilgili binanın durumunu kesinleştirmek için ve mevcut sakıncalar hakkında teknik inceleme talep ettiğini ve BUSKİ raporunun beklendiğini vurguladı.


Başkan Hasan Aktürk BUSKİ raporu sonucunda "ilgili binanın yapımında tehlike yoktur" denilirse ruhsat konusunda herhangi bir sıkıntının yaşanmayacağını ve bir bakıma yaptırdığı bu incelemeyle de bu ruhsatı veren kişileri rahatlatıp, aklanmalarını sağlamış olacağını vurguladı.

Başkan Hasan Aktürk dere kıyısında yapımı devam eden bina ile ilgili BUSKİ raporunun olumsuz yönde olması durumunda gerekli kararları üretmeleri gerekeceği için o binaya başlamış insanların hak ve hukukunu arayacaklarına dikkat çekti.


Aktürk Belgelerle Konuştu.

İmar İşleri tarafından dosyalardan çıkarılan dere kenarına yapılan binaya ilişkin ruhsatları basın mensuplarına gösteren Aktürk ruhsatların veriliş tarihine ve ruhsat üzerinde Ali Kaya'nın, ruhsat yenilemesinde de Selçuk Mutlu'nun onayı bulunduğuna dikkat çekti.

Aktürk "Ben Hizmet Adamıyım. Siyasi Hayatım Boyunca Partiler Üstü Oldum"

Basına yapılan  açıklamalarda çok dikkatli ve titiz bir bilgi demetinin toparlanması gerektiğine vurgu yapan Aktürk siyasi hayatı boyunca belediye başkanı olarak partiler üstü bir hizmet anlayışına sahip olduğunu "Şimdi bende değerli arkadaşımız Sayın Cozlan gibi, Sayın Cozlan sizin gurup başkan vekilinizin ve imar komisyonu üyesi değerli eski belediye başkanı arkadaşınızın vermiş olduğu bu ruhsatla ilgili binada siz nasıl oturacaksınız diye mi sorayım ben de ? Hiç hoş bir durum olur mu olmaz mı onu da bilemiyorum." diye konuştu.

 Konuyla İlgili bir önceki haberimiz

CHP Mudanya İlçe Başkanlığı'ndan Dere Yatağına İmar İzni Tepkisi

 

Son Güncelleme ( Perşembe, 29 Kasım 2012 03:34 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU