Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2012 Yılı Haber Arşivi CHP'den Mudanya Antik Limanı ve Fizik Tedavi Merkezi Eleştirisi

CHP'den Mudanya Antik Limanı ve Fizik Tedavi Merkezi Eleştirisi

E-posta Yazdır PDF

mudanya gen trCumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mudanya İlçe Başkanı Rüştü Cozlan ilçe örgütüyle birlikte Demirhane Mevkii Dolgu Alanı arkasında bulunan MYRLEİA antik kenti alanında yapımının devam ettiği iddia edilen Alışveriş Merkezi hakkında ve Mudanya Belediyesine 160 bin TL'ye maal olan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi önünde basın açıklamalarında bulundu.

CHP ilçe örgütü başkanı Rüştü Cozlan MYRLEİA antik limanı hakkında şunları söyledi.

"Değerli Basın Mensupları,

Sizlerin de çok iyi bildiği ve takip ettiği bir konu olan Ömerbey Mahallesi 1503 ada 18. ve 19. ve çevre parsellerde bulunan tarihi ve kültürel değerlere sahip MYRLEİA antik kenti alanında yapılan kazı çalışmalarını yakından takip ettik.

Bu alanlarda yapılacak olan inşaat  izni mecliste gündeme geldiğinde alanın 3.derece sit alanı olması nedeniyle inşaat izni verilmesine Cumhuriyet Halk Partisi olarak düşüncelerimizi belirttik. Kültürel ve tarihi eserlerimize sahip çıkmak için basın açıklaması yaptık, meclise önerge verdik. Bu alanda uzmanların görüşüne göre bir tarih yattığını, buraya yapılacak olan bir alışveriş merkezi ve benzin istasyonu inşaatlarının  Mudanya’nın kalbine hançer  gibi saplanacağını söyledik.

Ancak her zamanki gibi ne kadar doğruyu söylesek de dinletemedik. Ruhsat verdiler çalışmaya başlandı. Tarihi kalıntıların fotoğrafları da medyada yer aldı. Ama biz yılmadık. Tarihi ve kültürel özelliğe sahip bu yerin Mudanya’mıza  ve insanlık tarihine kazandırılmasını kendimize bir görev sayarak, sonuç almak için ilgili her kuruma başvurduk. Hem Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulundan hem de Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden aldığımız bilgiye göre; 19 parselde Roma Dönemine ait plan veren mekanların olduğu çıkan kalıntıların kent arkeolojisine kazandırılması amacıyla bazı bölümlerinden görüntü vermesi, diğer bölümlerinin ise korumaya alınarak bir kapı vasıtasıyla ileride Bursa Müze Müdürlüğü uzmanlarının denetiminde yapılacak olan araştırma ve incelemeler için içi doldurulmadan gezilip görülebilecek şeklindeki onaylı projesine göre düzenlenmesi planlanmaktadır.


Sonuç olarak gelinen bu noktadan sonra bu alanın, en kısa sürede bir  Efes bir Bergama gibi düzenlenip Mudanya’mıza kazandırılmasını istiyoruz. Mudanya’mızın turizm alanında dışa açılacak  tarihse kapısı  olmasını olmasını istiyoruz. Mudanya’ya bu yakışır. "

Rüştü Cozlan Fizik Tedavi Merkezi Önünde Belediyesine Eleştirdi.

mudanya gen tr

Mudanya Belediyesi tarafından yaptırılan ve Sağlık Bakanlığı'ndan gerekli izinlerin alınamaması nedeniyle Devlet Hastanesine devredilecek olan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin belediye tarafından yapımına baştan beri karşı olduklarını ve uyarılarda bulunduklarını hatırlatan CHP İlçe Başkanı Rüştü Cozlan şunları söyledi.   

"Yaklaşık bir yıl önce meclis toplantısında, ilçemizin bir fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezine ihtiyacı olduğu, bu nedenle Belediyemiz bünyesinde “Fizik Tedavi Merkezi” kurulması gündeme gelmişti. Bu merkezde  günde 90 hastaya fizik tedavi ve rehabilitasyon, 60 hastaya da poliklinik hizmeti ücretsiz verilecekti. Böylece Mudanyalılar Bursa’ya gidip gelme külfetinden kurtarılacaktı. Biz Cumhuriyet  Halk Partisi olarak böyle büyük bir tesisin alt yapısı oluşturulmadan, gerekli bütçe ayrılmadan yapılmasının Belediyemize külfet getireceği uyarısında bulunmuştuk. Bu işin Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülmesini önermiştik. Nihayet onlarda farkına vardılar. 

O zaman, gerekçesini söylemeden, bizim böyle bir hizmete karşı çıktığımızı lanseettiler. Yer kiraladılar, tabelayı astılar. Basına da “TÜRKİYE’NİN EN MODERN TEDAVİ MERKEZİ”açacaklarını, Bursa’da böyle bir merkezin olmadığını söyledi, Mudanya Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr.Kartal Saldırış.

Bir yıldır açtık açıyoruz derken bugüne geldik. Mudanya Belediyesi Aralık 2012 dönemi meclis toplantısında, Sağlık Bakanlığından gelen yazıyla tesisi açamadıklarını, bir protokolle Mudanya Devlet  Hastanesine devredeceklerini söylediler. Sayın Başkan, bir farkla bir yıl önceye döndünüz. Yaklaşık 160 bin TL’ye malolan merkezin, kira bedeli, varsa eleman bedeli vatandaşın cebine kaldı. Güya vatandaşı külfetten kurtarıyordunuz." 

Son Güncelleme ( Salı, 18 Aralık 2012 21:18 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU