Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa 2012 Yılı Haber Arşivi Mudanya'dan Kosova'ya Akülü 10 Adet Engelli Sandalyesi

Mudanya'dan Kosova'ya Akülü 10 Adet Engelli Sandalyesi

E-posta Yazdır PDF

Mudanya’da başlattığı “tek amaç toplumsal duyarlılık” sloganını kardeş kulüp olduğu Kosova’ya taşıyan 1922 Mütareke Spor Kulübü, Yakova ve Priştina’da düzenlenen iki ayrı diplomatik törenle ihtiyaç sahibi 10 engelli vatandaşı sevindirdi. 10 adet akülü sandalye bağışında bulunan Fatih Pulat başkanlığındaki 1922 Mütareke Spor Kulübü yöneticileri, üç günlük resmi gezi kapsamında sandalyeleri iki ayrı programla sahiplerine teslim etti.

Kulüp yöneticileri, ilk programı Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Sanayi ve Ticaret Bakanı olan Mimoza Kusari Lila ile Yakova’daki Engelliler Derneği Hendikos’da gerçekleştirdi. Bakan Yardımcısı Cüneyd Ustaibo’nun da eşlik ettiği ziyarette konuşan Başbakan Yardımcısı Mimoza Kusari Lila, Türkiye’den böyle bir şeyin düşünülerek Kosova’ya yardım eli uzatan 1922 Mütareke Spor’un organizasyonundan duyduğu mutluluk dile getirerek, bu tür yardımlaşmanın spor kulübü tarafından yapılıyor olmasının kendileri için de önemli olduğunu söyledi. Akülü sandalyelerle Türkiye’den Kosova’ya teknolojiyi getirdiklerini ifade eden Bakan Lila, bu sayede engelli vatandaşların daha iyi yaşam şartları oluşturacaklarını söyledi.

FELÇLİ GENCİN ARACI EVİNDE TESLİM EDİLDİ

Kulüp Başkanı Fatih Polat ise, amaçlarının engelli vatandaşların da halkın bir parçası olmasını sağlamak olduğunu ifade etti. Bu küçük yardımla kendilerinin çok mutlu olduklarını belirten Pulat, Kosova ile Türkiye arasındaki kardeşlik ve  dostluk  bağlarının güçlenmesine katkı sağlayan Bursa’daki Kosovalı işadamı Şaban Sönmez ile Mudanya Belediyesi’ne de teşekkür etti. Programda 2. Başkan Yusuf Akbulut, Nilgün Akengin ve Şaban Sönmez ile birlikte Hendikos Derneği’nin yönlendirdiği ev ziyareti de gerçekleştiren Başkan Pulat, burada da 2,5 sene önce havuzdaki atlayışıyla birlikte omuriliğine zarar vererek belden aşağısı felç olan gence hediyesini Başbakan Yardımcısı Mimoza Kusari Lila ile birlikte teslim etti.

İKİNCİ PROGRAM PRİŞTİNA’DA

Heyet daha sonra Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP)’nin Priştine’deki Genel Merkezi’nde düzenlenen törende Prizren, Gilan, Mitroviça ve Mamuşa’daki ihtiyaç sahiplerine 5 adet akülü olan tekerlekli sandalye bağışında bulundu. Partinin aynı zamanda Genel Başkanı olan İçişleri Bakanı Mahir Yağcılar’ın katıldığı törene, Kosova Milletvekili Enis Kervan, Bakan Yardımcıları Cüneyd Ustaibo, Rifat Krasniç, Kadir Hüseyin ile Mitroviça Belediye Başkan Yardımcısı Erol Zekeriya ve partili il başkanları da eşlik etti. Bakan Yağcılar, insani boyutu olan yardımın engelli vatandaşların daha kolay ve rahat hareket etmesine yardımcı olacağını belirterek ülkelerine verilen destekten ötürü 1922 Mütareke Spor Kulübü nezdinde Türkiye’ye teşekkür etti. Kulüp yönetim kurulu üyesi ve Kosovalı Bursalı işadamı Şaban Sönmez ise, Kosovalılara bağışta bulunmaktan memnuniyet duyduklarını belirterek, yardımın gerçekleşmesine destek  veren KDTP yetkililerine teşekkürlerini ifade etti. 

Gilan’da ‘Süper’ kardeşlik

--- Mudanya’nın amatör spor kulüplerinden 1922 Mütareke Spor Kulübü, Kosova’da Gilan şehrinin ilk takımı olan ve Süper Lig’de mücadele eden Dritaspor ile kardeş kulüp oldu.

Fatih Pulat başkanlığındaki 1922 Mütareke Spor Kulübü, kulüp yöneticisi ve Bursa’daki Kosovalı işadamı Şaban Sönmez’in aracılığıyla Balkanlar’da kurduğu dostluk ve kardeşlik köprüsü kapsamında Kosova’ya bir dizi ziyaretlerde bulundu. 1947 yılında Gilan şehrinde kurulan ve şu an Süper Lig’de mücadele eden Drita’ya forma ve malzeme desteği veren 1922 Mütareke Spor Kulübü, ‘kardeş kulüp’ için de ilk adımı attı.

Fatih Pulat’ın başkanlığındaki kulüp yöneticilerinden 2. Başkan Yusuf Akbulut, Nilgün Akengin ve Şaban Sönmez’in yanı sıra Mudanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Sagun ve Mudanya Gazeteciler Derneği Başkanı Yavuz Gerçekçi’nin de hazır bulunduğu ziyarette, formaları Gilan Drita Spor Kulübü Başkanı İsmail Raşiti ile Spor Müdürü Veton Nevzadi ve futbolculara teslim etti. Kristal Hotel’de düzenlenen yemekli toplantıda kulüplerini tanıtan başkanlar, oluşturulan kardeşliğin uzun yıllar her türlü konuda sürmesini dilerken, karşılıklı ilgiden dolayı memnuniyetlerini dile getirdi. Karşılıklı flamaların armağan edildiği buluşmada, Bursa’dan Marmarabirlik ürünleri olan zeytin ve zeytinyağının yanı sıra kestane şekeri de hediye edildi.
Öte yandan şehir stadını da gezen her iki kulübün yöneticileri, Gilan’da Mart ayında başlayacakları sezon öncesinde şehrin olumsuz hava koşulları dolayısıyla kamp noktasında Mudanya’dan destek beklediklerini ifade etti. 1922 Mütareke Başkanı Fatih Pulat, Gilanlıların bu talebiyle ülke dönüşü ilgileneceklerini belirterek, gerekli altyapının hazırlığının tamamlanması ardından kendilerini Şubat ayı içerisinde ülkelerine davet edebileceklerinin sözünü verdi. Bursa’da Gilanlıların yoğunlukta olduğuna dikkati çeken Pulat, kardeşlik noktasında kendilerine aracılık eden aynı zamanda kulüp yöneticileri olarak Bursa’da Kosovalı işadamı Şaban Sönmez’e de bu buluşmayı sağladığından dolayı teşekkür etti. 

 

www.radyopoyraz.com
www.radugaturk.com

Son Güncelleme ( Salı, 01 Ocak 2013 15:57 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU