Mudanya Haber Arşivi

_

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

BU ZENGİNLİK BAŞA BELA HOCAM!

E-posta

Ümit AtillaBirkaç gün önce bir arkadaşım bana bir soru sordu; “Allah korusun bir gün bizim vatanımız da işgal edilir ve bir savaş durumu ortaya çıkarsa, bizim Suriyeliler’e yaptığımız güzellikleri hangi ülke bize yapar acaba?” diye. Ben de kendisine cevaben şunu söyledim; “Allah korusun ama bir gün öyle bir durum ortaya çıkarsa biz savaşırız, ülkemizi terk etmeyiz. Ya ölürüz, ya vatanımızda gözü olanları def ederiz”.

Seçim sonrası bazı belediye başkanlarının Suriyeli’lere yardımı keseceğine yönelik haberler gördük medyada. Bununla birlikte de insanlarımız iki farklı görüş üzerinden tartışmaya başladı yine. Bir kesim dönsünler artık derken bir kısım da misafirperverliğimize vurgu yaparak kalmaları gerektiği yönünde görüş belirtmeye başladı.

Açıkcası ben niye ülkelerinde kalıp savaşmadılar, ülkelerini savunmak yerine kaçmayı tercih ettiler demek tarafında değilim. Herkesin biz Türkler gibi olmasını beklemiyorum. Lakin misafirliğin de bir sınırı olması gerektiğini düşünenlerdenim. Resmi ağızlardan yapılan açıklamalara göre bugüne kadar Suriyeliler’e 40 milyar dolar civarında para harcamışız. Bu rakamlara ülkemizde aldıkları ücretsiz sağlık, eğitim ve benzeri yardımların da dahil edilmediğini zannediyorum.

Kalsınlar diyenlerin sorgulaması gerektiğini düşündüğüm bazı noktalar var mesela.

Bizim ülkemizde petrol ve türevleri yok. Doğalgaz da yok. Üretim yapılan tarım alanları her sene azalmaya devam ediyor. Dışarıya satmak için ürettiğimiz malın %60’ı kadar bir bedeli yurtdışından bu ürünleri üretmede kullanacağımız hammaddeye ödüyoruz. İşsizlik %14’e yaklaşmış. 4 milyonun üzerinde işsizimiz var. Ülkemizin sadece dış borcu 450 milyar dolar. Yıllık enflasyon rakamımız %20’lerde geziniyor. Üstelik üretici enflasyonu bu rakamın 10 puan da üzerinde. Mevduat faizleri de %20’lerde ki; bu oranlarla parası olanın yatırım yapmasına gelişmiş bir ülkede delilik denir. Üstelik apartta bekleyen dövizin ateşini kesmek için merkez bankasının elinde tuttuğu en önemli araç faizler. Çiftçinin tarlasını sürerken kullanacağı mazotun fiyatı 6.5TL. Kazanılmış hakları için mücadele eden EYT’liler var mesela. Ek gösterge mağduru emniyet mensuplarımız var. Yani kısaca “Çok mu zenginiz de bu Suriyeliler’e bu kadar bol keseden dağıtıyoruz hala?” diyenler var.

Her bayramda ülkelerine gidip akraba ziyareti yapıp geri dönen yüzbinlerce Suriyeli var. “Bu savaş bunların akrabalarının yaşadığı yere uğramıyor galiba” sorusu dimağlara bir çivi çakmıyor mu acaba?

Ülkemizde 81 ilde ayrı ayrı kaç Suriyeli yaşıyor biliyor muyuz mesela? Üzerinden bunca yıl geçmesine rağmen bu insanları niye sınırımıza yakın bölgelerde, özel korunaklı bir alanda misafir etmiyoruz da ülkenin dört bir tarafına hesapsızca dağılmalarına göz yumuyoruz? Oradan gelen insanların içinde suça meyilli, hatta teröre bulaşmış insanlar olabileceğini ve sadece bu yüzden bile bu insanların çok sıkı bir şekilde kontrol altında tutulmaları gerektiğini kimse düşünmüyor mu acaba?

Farkındayım bazılarımız çok hümanist ve dillerine doladıkları tek şey dillere destan misafirperverliğimiz. Oysa benim bildiğim misafirlik üç gündür. Üç günden sonraki misafirlik hadislerle sabit olduğu üzere sadakadır. Sadaka da kişinin kendi arzusu ile yaptığı bir iyiliktir, yani farzın dışındadır.

Son sorum da şu olsun; Bizlerin ödediği vergilerle devletin bizim adımıza sadaka vermesi caiz midir; hocam?

Ümit ATİLLA

10.04.2019 

Son Güncelleme ( Cuma, 12 Nisan 2019 13:34 )  

Diğer sitelerimiz

www.mudanya.gen.tr
Güncel Mudanya Haberleri.
www.mudanyahaberarsivi.gen.tr
Mudanya Haber Arşivi
www.mudanyarehber.net
Mudanya Haber Arşivi

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU